Strona główna > Polska > Od 2019 roku można odliczyć koszt instalacji fotowoltaicznej od podatku

Od 2019 roku można odliczyć koszt instalacji fotowoltaicznej od podatku

W dobie gwałtownie rosnących cen prądu coraz więcej osób skłania się ku montażowi modułów fotowoltaicznych. Tym, co zdaje się w pierwszej chwili odstraszać od tego rozwiązania, są koszty instalacji, które pozornie wydawać mogą się zbyt wysokie, aby była ona opłacalna.

W rzeczywistości fotowoltaika to jednak inwestycja, która w świetle zmian, jakie zaszły w polskim prawie na progu 2019 roku, może zwrócić się nawet po 6 latach. Wszystko to za sprawą rozporządzenia, umożliwiającego odliczenie od podatku znacznej części kwoty przeznaczonej na zamontowanie kolektorów słonecznych. O tym, jak należy to zrobić, przeczytać można w niniejszym artykule.

Jak odliczyć od podatku dochodowego koszty instalacji modułów fotowoltaicznych z Doko.pl

Zgodnie z treścią rozporządzenia z dnia 29 grudnia 2018 roku, wydanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, od początku 2019 roku osoby fizyczne mają prawo do odliczenia od podstawy podatku dochodowego koszty poniesione na zakup oraz instalację kolektorów fotowoltaicznych i aparatury niezbędnej do ich działania, takiej jak inwertery fotowoltaiczne w Doko.pl.

Maksymalna suma, jaką można odliczyć, wynosi 53 tysiące złotych. W przypadku, w którym nie znajduje ona pokrycia w rocznym dochodzie, odejmowana będzie na przestrzeni kolejnych 6 lat, od końca roku podatkowego, w którym opłacono pierwsze koszty instalacji. Kwotę tą można odliczyć bez względu na to, czy właściciel instalacji rozlicza się według 18-procentowej i 32-procentowej skali podatkowej, na zasadzie podatku liniowego, czy ryczałtu.

Za sprawą rzeczonego rozporządzenia da się odliczyć od podatku kwotę przeznaczoną również na termomodernizację parceli. Obejmuje ona wymianę pieca wraz z pompą ciepła, zakup materiałów budowlanych oraz koszt poniesiony w wyniku wszelkich związanych z tym usług, takich jak instalacja, regulacja oraz uruchomienie systemu, jak również dostosowanie hydrauliczne.

Program „Mój Prąd”, czyli dofinansowanie na kolektory i inwertery fotowoltaiczne w Doko.pl

Obniżenie kosztów przeznaczonych na instalację modułu fotowoltaicznego możliwe jest również za sprawą rządowego programu „Mój Prąd”. Jest to dofinansowanie na mikroinstalacje energetyczne, w wysokości do 50% kwalifikowanej kwoty, z górnym limitem ustanowionym na 5 tysięcy złotych w ramach jednego przedsięwzięcia. Program ten łączy się z omawianą wcześniej ulgą podatkową, jednak obejmuje on wyłącznie wydatki nieuwzględnione za sprawą ulgi.

Warto rozważyć także formy wsparcia, zapewniające źródła finansowania instalacji z budżetów wojewódzkich, gminnych lub miejskich. Zwykle przybierają one formę dotacji bezzwrotnej lub kredytu o niskiej stopie procentowej.

W ramach podsumowania powyższego tekstu można stwierdzić, że elementy instalacji fotowoltaicznej w Doko.pl okazują się znacznie tańsze, niż wskazywałaby na to ich bazowa cena. Zapraszamy więc do zapoznania się z całością asortymentu oferowanego za pośrednictwem naszej strony oraz serdecznie zachęcamy do ewentualnego zakupu.