Strona główna > Bez kategorii > Obecnie gospodarka Islandii rośnie najszybciej od chwili wybuchu kryzysu

Obecnie gospodarka Islandii rośnie najszybciej od chwili wybuchu kryzysu

http://www.icenews.is/index.php/2012/06/16/iceland-economy-grows-at-fastest-pace-since-crash/

16/06/2012

Wzrost wskaźników konsumpcji krajowej, turystyki i eksportu charakteryzuje gospodarkę Islandii w pierwszym kwartale bieżącego roku, co wskazuje na najwyższą dynamikę gospodarczą tego państwa od chwili wybuchu kryzysu bankowego w 2008 r. Wg statystyk opublikowanych 8 czerwca, roczny wzrost gospodarczy w I kwartale 2012 r. wyniósł 4,5 %, natomiast PKB 2,4 %, co jest najlepszym wynikiem w porównaniu z I kwartałem 2008 r. Roczny wzrost gospodarczy w roku 2011 wyniósł 2,7 %, gdy w samym tylko 4 kwartale podniósł się on o 1,9 % w stosunku do tego samego okresu roku 2010.

„Z tego wynika, że gospodarka raczej szybko się rozwija, przynajmniej w porównaniu do sytuacji międzynarodowej w obecnym czasie”, powiedział Reutersowi główny ekonomista Islandsbanki, Ingolfur Bender. „Wzrost jest zauważalny w wielu dziedzinach, a motorem napędowym są konsumpcja, inwestycje i eksport”.

W zeszłym roku Islandia zrealizowała i zakończyła program dofinansowania przez MFW, jaki został wprowadzony po upadku sektora bankowego, a któremu jednocześnie towarzyszyło bankructwo Lehman Brothers. Od tego czasu gospodarka otrzymała pomoc kombinacji wielu czynników: powrotu inwestorów, wzrost w dziedzinie turystyki, gdzie wabikiem jest względna słabość narodowej waluty Islandii.

Wg Islandsbanki, liczba zagranicznych turystów korzystających z islandzkiej bazy hotelowej wzrosła o 17 % w ciągu I kwartału. W tym okresie inwestycje wzrosły o 9,3 %, a konsumpcja o 4,2 %. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.