Strona główna > Świat > Obama – pierwszy żydowski prezydent USA

Obama – pierwszy żydowski prezydent USA

Mówienie prawdy jest łatwe i przyjemne. Obama nazwał siebie pierwszym żydowskim prezydentem USA.

a,0

Prezydent USA, Barack Obama, wygłosił przemówienie, na spotkaniu z okazji obchodów miesiąca dziedzictwa żydowskiego, w synagodze „Adas Israel” w Waszyngtonie. Na podstawie słów wypowiedzianych przez Obamę, autorytety żydowskie, wraz z dziennikarzem gazety „The Atlantic”, Jeff’em Goldberg’iem, nazwały go pierwszym żydowskim prezydentem. Goldberg był obecny na sali. Obama, tak na marginesie, występował w jarmułce.

Żyd Barack Obama
Żyd Barack Obama

Obama mówił: „Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim obecnym w synagodze „Adas Israel” za zaproszenie. Wcześniej, w tym tygodniu, udzieliłem wywiadu jednemu z waszych członków, Jeff’owi Goldberg’owi. Jeff przypomniał mi, że kiedyś nazwał mnie pierwszym żydowskim prezydentem. Teraz, kiedy liczni ludzie interesują się moim wyznaniem to powinienem powiedzieć, że dla mnie jest to zaszczytne miano, byłem zaszczycony. I jako honorowy przedstawiciel narodu, jako człowiek, który zorganizował w Białym Domu już siedem Seder Pesah (rodzinnych posiłków z okazji święta Pesah), jako człowiek, który miał wśród doradców dwóch naczelników sztabu narodowości żydowskiej, trochę zacząłem uczyć się żydowskiego żargonu. Ale nie będę korzystać z ani jednego z tych słówek po żydowsku, których nauczył mnie Rahm Emanuel (burmistrz Chicago), dlatego, że ja wciąż pragnę żeby mnie zapraszano do was i w przyszłości. Mogę tylko wspomnieć, że on używał kilku kreatywnych wersji słowa „shalom” „.

Na podstawie: http://3rm.info/main/57172-pravdu-govorit-legko-i-priyatno-obama-nazval-sebya-pervym-evreyskim-prezidentom.html

Data publikacji: 26.05.2015

Przekład: Szrapnel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *