Strona główna > Zdrowie > OBALONE mity o osteoporozie: prawda o zdrowiu kości

OBALONE mity o osteoporozie: prawda o zdrowiu kości

Osteoporoza to powszechny problem zdrowotny dla starszych osób. Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy informuje, że osteoporoza dotyka 200 mln kobiet na świecie / osteoporosis is estimated to affect 200 million women worldwide.

Tylko w Ameryce choruje na nią 44 mln osób w wieku 50+.

Powszechne mity o osteoporozie

Osteoporoza jest chorobą degeneracyjną, sprawia, że kości z czasem stają się kruche. To prowadzi do złamań i niepełnosprawności u dorosłych w wieku 65 i starszych.

Pomimo rozpowszechnionej osteoporozy, mity wokół niej uniemożliwiają ludziom szukanie odpowiedniego leczenia jej tak szybko jak możliwe. W rezultacie diagnoza osteoporozy często ma miejsce po złamaniu przez pacjenta kości.

Poniżej niektóre z najbardziej powszechnych założeń i nieporozumień dotyczących osteoporozy /most common assumptions and misconceptions regarding osteoporosis:

Osteoporoza jest naturalną częścią procesu starzenia

Prawdą jest, że wiek jest ważnym czynnikiem w ustaleniu ryzyka osteoporozy. Ale jest dużo więcej w tej chorobie kości niż wiek. Ludzie zaczynają tracić masę kostną w wieku 30+, bo wapń w kościach i inne minerały zaczynają wtedy znikać. Ale to jest częścią naturalnego procesu starzenia, więc nie jest wiarygodną wskazówką ryzyka osteoporozy. Niedobory genetyczne i odżywcze mogą też mieć udział w powstaniu osteoporozy, jak i słabe nawyki jak np. nadmierna konsumpcja kawy, palenie i brak aktywności fizycznej.

 

Osteoporoza nie jest poważną chorobą

Choć możliwe jest wyzdrowienie ze złamanej kości, to złamanie jej w starszym wieku z powodu kruchości kości może być dla tych osób wyrokiem śmierci. Prosty upadek może poskutkować złamaniem biodra, które może sprawić, że osoba będzie niepełnosprawna do końca życia. Złamanie biodra może też zwiększyć ryzyko śmierci u starszych osób.

 

Mężczyźni nie chorują na osteoporozę

Kobiety mają większe ryzyko osteoporozy, gdyż po menopauzie /menopause mają niższe poziomy estrogenu. Ale to nie oznacza, że mężczyźni na nią nie chorują. Czynniki jak słabe odżywianie i niedobory żywieniowe też zwiększają ryzyko osteoporozy niezależnie od płci.

 

Młodzi dorośli nie muszą myśleć o osteoporozie

Dla młodych i starszych dorosłych korzystne są dobre nawyki stylu życia jak aktywność fizyczna i zrównoważona dieta. Np. ćwiczenia pomagają zachować mocne kości, a zrównoważona dieta gwarantuje dostawę substancji odżywczych koniecznych w budowie kości, jak wapń i wit. D / vitamin D. Razem te nawyki pomagają zmniejszyć ryzyko osteoporozy wcześniej czy później w życiu.

 

Szczupłe osoby nie mają ryzyka osteoporozy

Smukłość jest dobrym wskaźnikiem sprawności fizycznej. Ale szczupła budowa ciała jest uważana za czynnik ryzyka osteoporozy. Osoby z niedowagą są również narażone na zwiększone ryzyko osteoporozy. Osoby należące do którejkolwiek z tych grup powinny skupić się na strategiach profilaktycznych, aby zachować mocne kości i zapobiec utracie masy kostnej.

 

Objawy osteoporozy są odczuwalne

Osteoporozę uważa się za milczącą chorobę, co oznacza, że kiedy postępuje nie wywołuje bólu ani nie pokazuje objawów. Dlatego większość diagnoz osteoporozy ma miejsce po pierwszym upadku czy złamaniu kości. Żeby dalej skomplikować sytuację, kilka widocznych oznak osteoporozy jak zła postawa i z czasem kurczenie się wzrostu, nie są zauważalne dla niewprawnego oka.

 

Upadki są jedynym powodem złamań

Starsi dorośli z późnym etapem osteoporozy mają raczej tak kruche kości, że nawet lekki nacisk może wywołać złamanie. Oprócz upadkami, złamania mogą też być skutkiem traumy, złego przekręcenia się albo niepoprawnych technik podnoszenia. (Badanie: zwiększenie spożycia wit. C może zmniejszyć o 44% ryzyko złamania / Increasing vitamin C intake can reduce hip fracture risk by 44 percent: Study)

 

Osteoporoza jest nieuleczalna

Możliwe jest odzyskanie masy kostnej nawet po pierwszym złamaniu. Np. regularna konsumpcja pokarmów bogatych w wapń, wit. D, białko, magnez, fosfor i potas mogą pomóc spowolnić utratę masy kostnej. Ćwiczenia obciążające, np. chodzenie, bieganie i wchodzenie po schodach, również pomagają wzmocnić kości.

Wczesne wykrycie osteoporozy jest kluczem w zapobieganiu degeneracyjnej utraty kości. Ale nawet po pierwszym złamaniu osoba z osteoporozą może nadal podjąć pewne kroki w celu odzyskania masy kostnej i minimalizowania ryzyka złamania w przyszłości.

Więcej: Prevention.news.

https://vitamind.news/2020-05-12-osteoporosis-myths-debunked-truths-about-bone-health.html

tłumaczenie: Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *