Strona główna > Bez kategorii > Nowy rok 1937? Pojęcie „wroga ludu” będzie w Rosji rozszerzone

Nowy rok 1937? Pojęcie „wroga ludu” będzie w Rosji rozszerzone

Źródło: http://3rm.info/29526-novyy-37-oy-ponyatie-vrag-naroda-v-rossii-budet-rasshireno.html

Data publikacji: 19.10.2012

Tłum. RX

Już we wtorek Duma Federacji Rosyjskiej przyjmie w drugim czytaniu poprawki nowelizacyjne Kodeksu Karnego, znacznie rozszerzające pojęcie „zdrady państwowej”. Decyzję tę jednogłośnie poparła na posiedzeniu niejawnym Komisja Dumy ds. Ustawodawstwa Karnego. Będzie można otrzymać wyroki do 20 lat nawet za okazanie „doradczej pomocy” cudzoziemcom jeżeli „stwierdzi” się, że działalność była prowadzona na szkodę Federacji Rosyjskiej. Koncepcję projektu ustawy, którą przygotował jeszcze rząd Putina w grudniu 2008 roku, deputowani jednogłośnie zatwierdzili w pierwszym czytaniu w końcu września. Poprawki dotyczą zmiany artykułu 275 (Zdrada państwa) i artykułu 276 (Szpiegostwo) Kodeksu Karnego a także pojawia się nowy artykuł 283.1 (Nielegalne uzyskanie informacji stanowiących tajemnicę państwową). Artykuły powyższe wydatnie poszerzają pojęcie zdrady państwa co wywołuje poważne obawy obrońców praw człowieka, którzy zrównali przyjęcie poprawek z kolejnym krokiem ku „odbudowie żelaznej kurtyny”.

Przedstawiciel Komisji Dumy ds. Ustawodawstwa Karnego Pawieł Kraszieninnikow zapewnił, że podczas przygotowań do drugiego czytania deputowani do Dumy wnieśli poprawki, które wykluczają możliwość nadużyć. W rzeczywistości ani jeden z „opozycyjnych” deputowanych do Dumy w przygotowaniach poprawek nie brał udziału a sformułowania projektu ustaw praktycznie nie zmieniły się, pisze gazeta „Kommiersant”.

Po przyjęciu nowego prawa, za zdradę państwa (artykuł 275) będzie uważane „wydanie obcemu państwu, międzynarodowej albo zagranicznej organizacji albo ich przedstawicielom, informacji stanowiących „tajemnicę państwową” albo okazanie pomocy, w tym doradczej, „w działalności przeciwko bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej”. Teraz międzynarodowe organizacje nie wchodzą w liczbę podmiotów, którym zakazuje się przekazywania poufnych informacji. A pomoc cudzoziemcom jest zakazana tylko w przypadku prowadzenia przez nich „wrogiej działalności na szkodę bezpieczeństwa zewnętrznego Federacji Rosyjskiej”.

Kary za to przestępstwo pozostaną takie same jak poprzednio czyli od 12 do 20 lat pozbawienia wolności. Co się tyczy nowego artykułu 281.1 to po przyjęciu ustawy za nielegalne wejście w posiadanie tajemnicy państwowej będzie uważana nie tylko jej kradzież, oszustwo i szantaż ale i „inne nielegalne metody”. Maksymalna kara, „jeżeli tajne informacje wydostaną się za granicę” może wynosić od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Posiedzenie Komisji Dumy odbyło się w trybie niejawnym. Ustawę proponuje się przyjąć 23 października.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.