Strona główna > Bez kategorii > Nowy rekord bezrobocia w strefie euro.

Nowy rekord bezrobocia w strefie euro.

Źródło: http://mareklipski.nowyekran.pl/post/85527,nowy-rekord-bezrobocia-w-strefie-euro

Data publikacji: 12.01.2013

unia

Ekspert w zakresie makroekonomii z ośrodka analitycznego z innego kraju ocenia kryzys w Europie.

„W wyniku trwającego kryzysu zadłużeniowego i wprowadzanych powszechnie programów oszczędnościowych, sytuacja na rynku pracyw strefie euro nadal się pogarsza. Według najnowszych danych Eurostatu, w listopadzie ubiegłego roku stopa bezrobocia w unii walutowej wzrosła do poziomu 11,8%. To najwyższy poziom, jaki zanotowano od roku 1995, czyli od kiedy takie dane są gromadzone.

Największy niepokój budzi przy tym bezrobocie wśród ludzi młodych, które w listopadzie osiągnęło w strefie euro poziom aż 24%. Oznacza to, że co czwarty młody mieszkaniec państw posługujących się wspólną walutą nie ma pracy. Najbardziej dramatyczna jest sytuacja w Hiszpanii, gdzie bezrobocie wśród młodych osiągnęło poziom 57%.

Ze względu na znaczącą rolę, jaką odgrywa w europejskich gospodarkach prywatna konsumpcja, wysokie bezrobocie psuje perspektywy poprawytrudnej sytuacji strefy euro. Osoby tracące pracę naturalnie obniżają swoje wydatki, więc masowa skala bezrobocia uderza w całą gospodarkę. Nawet kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała niedawno, że ciągnący się już od trzech lat kryzys zadłużeniowy daleki jest nadal od zakończenia.

Xie Yaxuan, ekspert w zakresie makroekonomii z ośrodka analitycznego Domu Maklerskiego Chińskiego Banku Kupieckiego, tak ocenia możliwości poprawy sytuacji w Europie:

„Zmiana sytuacji i pojawienie się wzrostu w strefie euro są możliwe. Ujemny wzrost w roku 2012 spowodowały zawirowania na rynku finansowym i cięcie wydatków przez rządy państw strefy euro. W roku 2013 odczuwalne będą jednak skutki stabilizującej polityki EBC i stymulujących działań rządów, więc jest szansa na powrót wzrostu.”

Zródło i prawa autorskie:CRI

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.