Strona główna > Polska > Nowy projekt Ministerstwa Rozwoju: zakaz wypłacania wynagrodzenia w gotówce!

Nowy projekt Ministerstwa Rozwoju: zakaz wypłacania wynagrodzenia w gotówce!

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło projekt zmian w Kodeksie pracy. Główny punkt nowych przepisów stanowi zakaz wypłacania wynagrodzenia w gotówce. Zamiast nich konieczne staną się przelewy na konto. Zdaniem pracowników resortu pozwoli to „realnie zwalczać szarą strefę”. Za cenę zwiększenia kontroli władzy nad społeczeństwem.

Według aktualnych przepisów pensję należy wypłacać w gotówce. W praktyce takie postępowanie jest rzadkością. Większość pracodawców przelewa wypłaty na konta bankowe. Jak podaje poniedziałkowy „Puls Biznesu”, aż 87 proc. Polaków otrzymuje wynagrodzenie w formie przelewu.

Resort Rozwoju chce maksymalnie zwiększyć ilość tego typu operacji. Pomoże w tym wprowadzenie do Kodeksu pracy zapisu „o domyślnym wysyłaniu wynagrodzenia na konto bankowe”. Płatności gotówkowe są bowiem „domeną szarej strefy w gospodarce” – uważa ministerstwo.

„Płatności gotówkowe, w przeciwieństwie do elektronicznych, nie pozostawiają śladu, umożliwiając ukrycie transakcji (…) Tym samym wprowadzenie regulacji zmniejszającej rolę gotówki w gospodarce na rzecz płatności elektronicznych może przyczynić się do ograniczenia szarej strefy” – napisano w projekcie.

– Skorzystają na tym wszyscy. Zarówno polska gospodarka, jak i konsumenci. Udział transakcji bezgotówkowych należy zwiększać, bo są łatwe i zapewniają bezpieczeństwo obrotu. W Polsce tymczasem można zaobserwować kult gotówki, którą ludzie lubią dotykać, przekładać i patrzeć na nią, bo wtedy czują jej wartość – twierdzi Robert Łaniewski z Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Źródło: https://www.nwo.report/nwo/nowy-projekt-ministerstwa-rozwoju-zakaz-wyplacania-wynagrodzenia-gotowce.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.