Strona główna > NWO > Apokalipsa > Polska – Nowy dowód osobisty w przyszłym roku. Dostanie ciekawą funkcję

Polska – Nowy dowód osobisty w przyszłym roku. Dostanie ciekawą funkcję

Już w przyszłym roku zostanie wprowadzony nowy dowód osobisty, który zastąpi „plastik” używany przez nas obecnie. Co ciekawe, nowy e-dowód osobisty będzie mógł być używany także w roli podpisu elektronicznego. Ponadto dokument będzie wydawany bezterminowo, a nie na określony czas, jak obecnie.

Nowy dowód osobisty w przyszłym roku. Dostanie ciekawą funkcję 

Nowy dowód osobisty, czyli tak zwany e-dowód, zostanie wprowadzony w przyszłym roku. Zastąpi on dokument wydawany obecnie, ale pełne jego wdrożenie ma potrwać dekadę, co wynika z ważności dowodów, które mamy obecnie. Nowy dokument będzie wydawany już bezterminowo.

Nowy dowód osobisty dostanie także profil osobisty o wysokim profilu zaufania. Wbudowany chip po zbliżeniu do specjalnego czytnika pozwoli nam na potwierdzenie tożsamości, która będzie zatwierdzana kodem PIN. Taki profil znajdzie się w dokumencie każdego pełnoletniego Polaka. Dowód ma zawierać również zdjęcie biometryczne właściciela.

Rząd planuje rozpocząć wydawanie nowego dowodu osobistego od marca przyszłego roku. Prace nad nim ciągle jeszcze trwają, ale powinny w niedługim czasie zostać ukończone. Główne przeznaczenie dokumentu nie ulegnie zmianie. Nadal będziemy mogli w ten sposób potwierdzać własną tożsamość i obywatelstwo.

Projekt e-dowodu został przedstawiony w Sejmie w czwartek i zrobił to wiceminister MSWiA Krzysztof Kozłowski. Nowy dowód osobisty ma być bezpieczny i posłuży do komunikacji cyfrowej. Wraz z nowym dokumentem będzie można m.in. przekraczać bramki na lotniskach w państwach Wspólnoty.

Korzystanie z funkcjonalności potwierdzania obecności m.in. przy potwierdzaniu odbioru świadczeń medycznych przyczyni się z kolei do uszczelnienia systemu opieki zdrowotnej, co przełoży się na wygospodarowanie oszczędności na inne świadczenia realizowane w tej sferze– powiedział Kozłowski.

Co ciekawe, wbudowany certyfikat potwierdzania obecności nie będzie koniecznością. Znajdzie się jednak w każdym nowym e-dowodzie, gdzie będzie go można w dowolnej chwili aktywować. Projekt nowelizacji dowodu osobistego przygotowało Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Projekt nowego e-dowodu osobistego z pewnością jest ciekawy. Przy okazji warto zadbać o bezpieczeństwo własnych kart. W polskich sklepach znajdziecie portfele wyposażone w technologie RFID, która zapewnia ochronę przed ich skanowaniem. Poniżej znajdziecie wybrane oferty na tego typu produkty.

Za: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/nowy-dowod-osobisty-w-przyszlym-roku-dostanie-ciekawa-funkcje/3kr8d8p
Data publikacji: 14.09.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.