Strona główna > Świat > Ukraina > Noworosja – ” My się nigdzie nie cofniemy „

Noworosja – ” My się nigdzie nie cofniemy „


” My się nigdzie nie wycofamy, będziemy walczyć do śmierci ” – pułkownik Alieksandr Biednow-„Batman”

Dowódca serbskich czetników Bratisław Żiwkowicz
Dowódca serbskich czetników Bratisław Żiwkowicz

Dowódca ochotniczego, serbskiego oddziału czetników „Jowan Szewicz”, Bratisław Żiwkowicz, udzielił wywiadu w związku z zamordowaniem pułkownika Alieksandra Biednowa-„Batmana”.

„Po otrzymaniu z Ługańska potwierdzenia zamordowania Batmana napłynęly wspomnienia. Czetnicki oddział „Jowan Szewicz” po przybyciu do Ługańska był przyjęty przez wszystkich bardzo ciepło i z ogromną sympatią. Liczne grupy w mieście, gdzie jeszcze nie było twardej centralizacji dowodzenia wojskowego, nawiązały z nami kontakt. Ja, jako dowódca Oddziału, obszedłem innych dowódców jednostek walczących w Ługańsku” – opowiada Bratisław Żiwkowicz.

„Było wiele grup bojowych, Kozacy, Czeczeńcy, weterani specnazu, weterani wojsk desantowych, najemnicy, batalion „Zaria” i, oczywiście, grupa „Batman”. Ze wszystkimi, oprócz Czeczeńców, byłem w kontakcie. Konkretnie z Alieksandrem Biednowem i Igoriem Płotnickim (obecnym szefem Ługańskiej Republiki Ludowej) i ustalałem nasze zadania, z których jednym była obrona korytarza na Chraszcziewatej.

Alieksandr Biednow-„Batman” był ze mną na zwiadzie, zarządził, zgodnie z moim rozkazem, żeby wykopano nowe okopy i przygotowano pozycje. On był przy nas kiedy moim czetnikom potrzebne były papierosy, ten odwieczny brak na wszystkich frontach. Był przy nas kiedy odjeżdżaliśmy, żeby pożegnać się ze mną, i wziąć z naszego oddziału doktor Annę.

Na zawsze pozostanie w mojej pamięci ten bohater i jego zdecydowane słowa, które on wypowiedział do mnie w chwili kryzysu w Ługańsku. Oczekiwało się, że miasto może paść w każdej chwili. Ja przeprowadzałem szklenie swoich żołnierzy w obsłudze rosyjskiego moździerza ręcznego, czekaliśmy na rozkaz ostatecznej obrony miasta.

Przyszedł Alieksandr z towarzyszem i w rozmowie zapytałem go dokąd on pójdzie kiedy miasto padnie?

„Donikąd, bracie, będziemy walczyć do śmierci” – odpowiedział całkiem spokojnie.

Oto jakim był Alieksandr Biednow-„Batman” „.

 

Za: http://3rm.info/publications/53997-my-nikuda-ne-uydem-budem-srazhatsya-do-smerti-aleksandr-bednov-betmen.html

Data publikacji: 11.01.2015

Przekład: RX


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *