Strona główna > Świat > Ukraina > Noworosja i początki powstańczej kontrofensywy

Noworosja i początki powstańczej kontrofensywy

Po wznowieniu masowego ostrzału artyleryjskiego przez ukraińskie siły pacyfikacyjne 11 stycznia, siły powstańcze nie pozostają dłużne i rozpoczęły własną kontrofensywę. Po raz kolejny ciężkie walki wybuchły o donieckie lotnisko, którego większa część znajduje się od dłuższego czasu w rękach noworosyjskich. Niedobitki sił ukraińskich oddały część tzw. nowego terminala, skarżąc się jednocześnie na brak wsparcia ze strony artylerii.

Tymczasem Igor Striełkow, wciąż nie mogący powrócić na terytorium Noworosji z przyczyn politycznych, doniósł o rozpoczęciu ofensywy na odcinku południowym, w kierunku Mariupola: Według napływających danych, SZN (Siły Zbrojne Noworosji) przeszły do ataku na południowym froncie. Z sukcesami. Kierunek mariupolski. Czekam na szczególy.

Rozwój sytuacji na tym kierunku potwierdza relacja deputowanego parlamentu Noworosji, Rustana Abdulajewa: Znajduję się teraz w Nowoazowsku, to całkiem niedaleko od Granitnego. Według ostatnich doniesień z oddziałów powstańczych, w Granitnym rozbito punkt kontrolny ukraińskich wojsk. Oprócz tego, całkowicie zniszczono ich skład amunicji. Wszystkie pozycje ukraińskie w Granitnymm zostały przykryte przez artylerię powstańczą. Zniszczono tam wszystkie pododdziały wroga. Ukropy przerażeni, ostrzelano ich dokładnym i mocnym ogniem.

a

(Na podst. RusVesna, Narodowe Republiki Doniecka i Ługańska)

Za: http://xportal.pl/?p=18631

Data publikacji: 14.01.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *