Strona główna > Świat > Ukraina > Noworosja otaczana jest pierścieniem. Krym następny ?

Noworosja otaczana jest pierścieniem. Krym następny ?

Noworosja – Dnia 21-go lipca czołgi wroga wdarły się do stolicy Donbassu. Głównodowodzący armią Donieckiej Republiki Ludowej Igor Striełkow, oświadczył, że wróg zdobył podmiejską osadę Awdiejewka i stąd ruszył w stronę dworca kolejowego Doniecka. Jednocześnie są atakowane pozycje powstańcze pospolitego ruszenia w rejonie Pieskow, Karłowki, Niemajłowo.

a1,6

Wojska ukraińskie prowadzą zmasowany ogień za pomocą artylerii czołgowej i dział wozów pancernych BMP, haubic i stanowisk artylerii rakietowej „Grad”. Jeden z politycznych liderów Noworosji, Konstantin Dołgow, poinformował na swojej stronie na Fecebook, że: „Junta rozpoczęła zmasowaną ofensywę na Donieck. Rozpoczęto ostrzeliwanie dworca kolejowego Doniecka, uszkodzone są drogi komunikacyjne. Płonie 9-cio piętrowy budynek koło dworca. Bombardowany jest miejscowy rynek. Są zabici wśród ludności cywilnej jak i wśród powstańców pospolitego ruszenia. Ale ich liczbę nie sposób ustalić ponieważ walki trwają. Wraz z donieckim dworcem kolejowym płonie 5-cio piętrowy budynek, w którym mieszka mój 88-letni dziadek, weteran, uczestnik szturmu Berlina. Kilka dni temu zdążyliśmy go ewakuować”.

Jednocześnie armia ukraińska rozpoczęła ofensywę na miasto Gorłowka i okolice podmiejskie Doniecka. Utrzymuje je oddział powstańców pod dowództwem Igoria Bezliera. W sąsiadującym z Gorłowką Dzierżyńsku 21 czerwca, o około 4:30 rano, od strony wsi Szczierbinowka weszły oddziały tzw. nac-gwardii. W samym mieście powstańców było niewielu.  Pierwsi weszli do boju powstańcy armii Donieckiej Republiki Ludowej w punkcie kontrolnym przy wyjeździe na Dzierżyńsk. Około południa w poniedziałek, napłynęły sprzeczne informacje o tym co się dzieje w mieście. Jedne źródła donoszą, że miasto w środku dnia 21 lipca znalazło się całkowicie w rękach nac-gwardzistów. Według innych danych trwają tam uliczne boje. W trakcie boju w wiosce Gieorgijewka powstańcom udało się trafić ukraiński samolot szturmowy jednakże pilot uratował uszkodzoną maszynę. Oprócz tego ukraińskie wojska straciły 3 czołgi. Ługańsk jest, na razie, pod pełną kontrolą pospolitego ruszenia Ługańskiej Republiki Ludowej. Jednakże w mieście nie ma światła, wody, zamknięta jest większość sklepów.

a1,1

Pogarsza się sytuacja humanitarna w Doniecku i jego okolicach. Działania bojowe koło Gorłowki doprowadziły do zatrzymania pracy kanału Siewierskij Doniec-Donbass. Jak poinformowała służba prasowa przedsiębiorstwa komunalnego „Woda Donbassu”, ostrzał 20 i 21 lipca doprowadziły do uszkodzenia 3 nitek ciśnieniowych rurociągu. Z powodu działań bojowych specjaliści nie mogą nawet ocenić skali uszkodzeń. Woda na razie dociera do większości miejskich dzielnic jednakże mieszkańców Doniecka wzywa się do zachowywania reżimu oszczędnościowego.

Na tym tle złożone przez głównodowodzącego pospolitego ruszenia Donbassu Igoria Striełkowa, w dniu 19 lipca, oświadczenie o zbliżającej się klęsce, już nie wydaje się przesadą.

„I znowu powtarza się (ale na dużo większą skalę) sytuacja ze Sławiańskiem, przeciwnik, posuwając się krok po kroku, „rżnie” nam linie komunikacyjne a na „twitterach” piszą „Wszystko dobrze, piękne maskowanie!”-napisał Striełkow. Według niego ukraińscy oprawcy jeszcze 18 lipca przechwycili ostatnią główną trasę łączącą Donieck z Ługańskiem. I najważniejsze, że z Rosją. „Punkty oporu wroga rozlokowane są teraz w wioskach Biełoje i Wiesiełaja Tarasowka. Teraz ukry zakopują w ziemi kilkadziesiąt czołgów i pojazdów opancerzonych BMP ażeby wykluczyć możliwość przerwania obrony. Taktyczne zwycięstwa na drugorzędnych odcinkach nie mogą zmienić sytuacji strategicznej i rezultatów klęsk strategicznych! A oddanie Biełogo i Wiesiełoj Tarasowki to w naszej skali jest klęska strategiczna! Teraz nas odcinają od granicy to znaczy od jakiegokolwiek zaopatrzenia”-poinformował głównodowodzący.

Członek rządu Donieckiej Republiki Ludowej Mirosław Rudienko

-Od dnia wczorajszego prowadzony jest ostrzał Doniecka. W szczególności ostrzeliwany jest rejon kujbyszewski. Kijowska junta kontynuuje taktykę demoralizacji cywilnych mieszkańców i wypędzanie ich z miasta. Władza ukraińska w ten sposób narusza cały szerego konwencji międzynarodowych. Oni ostrzeliwują „Gradami” ludność cywilną a następnie nazywają to zwycięstwem. Według wszelkich oznak terror przeciwko ludności cywilnej jest głównym zadaniem „operacji antyterrorystycznej”. W szeregu rejonów miasta ogłosiliśmy ewakuację. Ludzie uciekają w kierunku Rosji. To jest jedyne miejsce gdzie mieszkańcy Donbassu znajdują zrozumienie.

SP-Czy na razie można wyjechać z miasta?

-Tak, dopóki miasto jest zablokowane tylko z zachodniej strony i częściowo północnej.

SP-10 lipca Poroszenko powiedział, że tak zwana „operacja antyterrorystyczna” będzie zakończona w ciągu miesiąca. Według nas czy przebieg działań bojowych w ciągu ostatnich 10 dni pozwala założyć, że prawdopodobnie, i tak będzie?

-Prognozowanie teraz to sprawa niewdzięczna. Prawdopodobny jest każdy rozwój wydarzeń. Trzeba wychodzić z zasady, że Noworosja powinna przetrwać jako suwerenny podmiot.

Uważam, że Rosja powinna mieć rozwiązane ręce w sferze każdych, w tym i niejawnych, działań, których celem byłoby wsparcie narodowowyzwoleńczej walki na południowym wschodzie Ukrainy. To oczywiste, że bez poparcia Rosji, biorąc pod uwagę jak cynicznie zachowuje się kijowski reżim i jego siły, Noworosja nie obroni się.

„Myślę, że Striełkow ma rację w jego wnioskach”-mówi zastępca dyrektora Instytutu Analiz Politycznych i Wojskowych, Alieksandr Chramczichin. Ukraińska władza bardzo zręcznie wykorzystała katastrofę malezyjskiego samolotu rejsowego i zintensyfikowała parcie na powstańców. Dlatego, praktycznie rzecz biorąc, ja nie wątpię, że to ona tę tragedię zorganizowała. Oczywiście wojska ukraińskie obecnie całkowicie przejęły inicjatywę w strefie działań bojowych. Tym bardziej, że Poroszenko, jeżeli oprzeć się na tej logice, zachowuje się zręcznie. Narzucił on powstańcom wojnę z maksymalną ilością strat po obu stronach. Dla niego jest to bardzo korzystne. Z jednej strony pozwala mu to na „oczyszczanie” Donbassu z najbardziej aktywnych prorosyjskich przeciwników obecnego reżimu kijowskiego. Ci ludzie albo są zabijani albo wypędzani do Rosji. Z drugiej strony Poroszenko pozbywa się tych ktorzy potem mogliby organizować nowy Majdan w Kijowie, pozbywa się zwłaszcza aktywnych zwolenników nacjonalistycznych i neonazistowskich idei. Giną najbardziej ideowi, młodzi ludzie z jednej i z drugiej strony. Potencjał jakichkolwiek protestów właśnie teraz rozpada się. Właśnie dlatego strona ukraińska jest zainteresowana w coraz większej eskalacji działań militarnych.

Biorąc pod uwagę przewagę armii ukraińskiej, pod względem ilościowym i w uzbrojeniu, myślę, że Kijów osiągnie sukces w najbliższym tygodniu.

SP-A jakie są perspektywy dalszej walki partyzanckiej?

-Nie widzę perspektyw. Większość ludności Donbassu jest bardzo pasywna. Albo wyjeżdża do Rosji albo czeka kto zwycięży. Wszyscy, którzy gotowi są do stawiania zbrojnego oporu już walczą. Dlatego, w przyszłości, oni albo polegną albo będą zmuszeni wyjechać do Rosji. Mogą być jakieś oddzielne oddziały, które przetrwają pewien czas dokonując dywersji i prowadząc lokalne walki. Ale poważnego wpływu na sytuację oni nie będą mieli.

Za: http://3rm.info/49206-kreml-obmanul-i-ne-pomog-novorossii-ee-berut-v-kolco-na-ocheredi-krym.html

Data publikacji: 21.07.2014

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *