Strona główna > Świat > Ukraina > Noworosja – O Donbasie słów kilka

Noworosja – O Donbasie słów kilka

Poniżej bardzo ładnie wykonany klip ukazujący Donieck do czasu wojny, tylko …kamera zasadniczo nie oddala się od głównej ulicy miasta: Artema. Ścisłe centrum stolicy, a dalej? Dalej mamy skutek władzy oligarchów i skorumpowanych rządów kijowskich. Szare bloki, domy niczym nie rózniące się od zapdłej wioski. Rozsypujące się mury ogrodzeń.

a350

Ludzie w każdym miejscu Donbasu w którym byłem mówili to samo: “przez ponad dwadzieścia lat Ukraina nie wybudowała tutaj nic”.Gdzie więc się podziały te “dotacje do zapóznionego regionu”? Kijów utrzymuje, że główne zagłębie i centrum przemysłowe Ukrainy było dotowane przez zachód kraju. Gdzie więc szły te pieniądze? Gdzie szły także zyski z kopalni,fabryk, hut? Napewno nie szły do ludzi. Po 1991 systematycznie likwidowano i przywileje pracownicze i same miejsca pracy.

Stąd w ludziach ogromny sentyment do czasów komunizmu, sentyment spotykany masowo u ludzi starszych także w Polsce.Czas bardzo wiele zaciera, a pozostało tylko poczucie, że wtedy “była praca i stabilizacja”. Coraz częściej się zapomina, że kiedy Paweł Gubarjew mówił podczas pamiętnego wiecu w Doniecku o potrzebie walki o sprawiedliwy Donbas to mówił głównie o walce przeciwko wszystkim oligarchom. Nie wzywał do komunistycznej rewolucji, lecz do odebrania tego co narodowi oligarchowie zabrali- i tyle. Lecz ludziom w myśl stereotypów narzuca/zarzuca się myślenie stereotypami.

Wiele trzeba wyjaśnić, wiele zrobić, a jeszcze więcej zrozumieć.

Dawid Hudziec

I porównanie:

Za: http://tragediadonbasu.net/o-donbasie-slow-kilka/

Data publikacji: 29.03.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *