Strona główna > Świat > Ukraina > Noworosja – Armia ukraińska posiada już broń amerykańską

Noworosja – Armia ukraińska posiada już broń amerykańską

Armia ukraińska wykorzystuje amerykańskie działa samobieżne M109 „Paladin”. Przy ostrzeliwaniu Gorłowki ukraińscy żołnierze wykorzystują amerykańską broń.

a1

Dowody dotyczące tej informacji przedstawili powstańcy pospolitego ruszenia Donbassu. W ekskluzywnym wywiadzie opowiedzieli oni i pokazali z czego najeźdźcy ostrzeliwują miasto. Jak już donoszono w dniu 31 stycznia ukraińscy żołnierze ostrzelali Sobór Katedralny w Gorłowce, pocisk upadł na terenie świątyni i uderzył w dach refektarza w rezultacie czego wybuchł tu pożar.

Później powstańcy Donieckiej Republiki Ludowej znaleźli kilka odłamków z pocisków, których nie posiada ukraińska artyleria a już tym bardziej nie są one używane w sowieckiej albo post-sowieckiej broni. Według ich twierdzeń Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystują broń NATO.

Zastępca dowódcy brygady Armii Donieckiej Republiki Ludowej, o pseudonimie Bajker, pokazał pociski i opowiedział o tym co właśnie powstańcy znajdują po ostrzale przez ukraińskie wojsko. Jest to specjalny pocisk kalibru 155 mm pochodzący z samobieżnego działa M109A6, produkcji amerykańskiej, która to broń znajduje się na uzbrojeniu NATO.

Pocisk taki posiada zamontowany denny detonator. Jeżeli trafi on w ścianę budynku i uwięźnie w niej to po prostu ją rozerwie. Jeżeli natomiast wpadnie do wnętrza budynku to fala uderzeniowa powstanie wewnątrz pomieszczenia. Właśnie takie pociski powstańcy znaleźli po pożarze w budynku Soboru Katedralnego i odłamki są głównymi dowodami na to, że świątynia była ostrzelana z NATOwskich dział.

Ponadto przy ostrzale Gorłowki powstańcy coraz częściej znajdują pociski, które są odpowiednikami pocisków z „Grada”, tylko rozmiar ich kalibru jest mniejszy niż w naszej broni i wynosi 75 mm.

-„Następujące pociski które znaleźliśmy są kalibru 75 mm. Pochodzą one z rakietowego systemu strzelania salwami, który montowany jest na samochodach terenowych. Są to bardziej mobilne systemy i mogą łatwo poruszać się po ulicach miasta” – komentuje tę informację powstaniec Bajker.

Jak mówią sami powstańcy, o przyczynach przejścia armii ukraińskiej na broń NATOwską można długo dyskutować ale, według przypuszczeń zastępcy dowódcy brygady Armii Donieckiej Republiki Ludowej, ich własne pociski w ukraińskiej armii po prostu się kończą.

-„Według wszelkich oznak ukraińskim wojskowym skończyły się własne pociski i najprawdopodobniej po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy pracują wojskowi, którzy te pociski dostarczają” – powiedział Bajker.

„Obecność cudzoziemców w ich armii potwierdzają także przechwycone przez nasz wywiad rozmowy radiowe kiedy można uslyszeć zdania w języku angielskim i w języku polskim” – dodał Bajker.

Za: http://3rm.info/main/54569-ukrainskaya-armiya-ispolzuet-amerikanskie-sau-m109-paladin.html

Data publikacji: 2.02.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *