Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Nowojorski FED służy Goldman Sachs

Nowojorski FED służy Goldman Sachs

Przez lata wiele ludzi przypuszczało, że nowojorski FED jest bardziej lub mniej kontrolowany przez „zbyt wielkie, by upaść” banki. Teraz mamy na to dowody, że to jest to. Bardzo odważna prawniczka, Carmen Segarra zebrała serię nagrań, podczas gdy pracowała dla nowojorskiego FED.

Goldman Sachs Manifesto

46 godzin nagrań spotkań i konwersacji, które udokumentowała zostały nazwane „Ray Rice video dla sektora finansów” (Ray Rice to zawodnik ligi NFL, który wyciągał bezwładne ciało dziewczyny z windy po pobiciu) z powodu mocnej zawartości, jaką zawierały. Tym, co te nagrania odsłaniają są ciała nadzorujące, które bardzo się boją zrobić cokolwiek, co by wyrządziło szkodę Goldman Sachs. I to jest całkiem zrozumiałe, dlaczego koledzy z pracy Carmen z nowojorskiego FED czuliby się w ten sposób. Ostatni artykuł Bloomberga wyjaśniał, dlaczego to stało się powszechnie praktyczne dla ciał nadzorczych, by zostawiać „ich pracę rządową dla dużo lepiej płatnej pracy w bankach, które kiedyś były przeznaczone do nadzorowania”. Jeśli myślisz, że będzie dla ciebie wygodna, wysoko płatna praca, to jest mało prawdopodobne, że zrobisz cokolwiek, by to zmienić.

Goldman Sachs został założony w 1869 roku przez niemieckiego imigranta żydowskiego pochodzenia Marcusa Goldmana. W 1882 do firmy dołączył jego zięć, również żydowskiego pochodzenia, Samuel Sachs, co spowodowało zmianę nazwy na Goldman Sachs.

Mówiąc, że stosunek w nowojorskim FED do wielkich banków, jak Goldman Sachs jest „pełen szacunku”, może to być wielkie niedomówienie.

Kiedy Carmen Segarra była po raz pierwszy osadzona w Goldman Sachs, była zupełnie zszokowana tym, co widziała i słyszała, ale jej przełożeni byli tak wciągnięci w krycie Goldman Sachs, że naciskali na nią, by zmieniła notatki, które robiła podczas spotkań.

Ta praca od początku wydawała mi się inna od tej, jaką sobie wyobrażałam na początku. Na spotkaniach ludzie z FED byli powściągliwi w stosunku do ludzi z Goldman Sachs. Jeśli jeden z nich powiedział coś odkrywczego, lub nawet alarmującego, to pracownicy FED albo go ignorowali albo bagatelizowali. Na przykład, na jednym spotkaniu, jeden pracownik Goldman wyraził swój pogląd, że „jak tylko klienci są wystarczająco zamożni, niektóre prawa konsumenta nie odnoszą się do nich”. Po spotkaniu Carmen zwróciła się do podwładnego i powiedziała, że była zaskoczona tym, co usłyszała, on odpowiedział: „nie usłyszałaś tego”. Ten typ wydarzeń występował dość często. Nadzorcy zaprzeczali temu, co im powiedziano na spotkaniach. Kierownicy FED poprosili ją, żeby zmieniła czas trwania spotkania po fakcie. Segarra zdecydowała się, że potrzebuje nagrać to wszystko, co było tam powiedziane.

Cóż, ktoś taki jak Segarra, kto „nie szedł zgodnie z programem”, nie wytrwał by długo w nowojorskim FED.

Po siedmiu miesiącach została zwolniona.

Konflikt interesów – jest związany z zablokowaniem realizacji potrzeb wynikających ze współzależności między ludźmi. Najczęściej powstaje wówczas, gdy któraś ze stron chce zaspokoić swoje potrzeby kosztem drugiej.
Ten typ konfliktu może dotyczyć zarówno potrzeb rzeczowych (np.: podziału jakiegoś dobra materialnego), proceduralnych (sposób rozwiązywania sporu) oraz psychologicznych (potrzeba szacunku, przyjaźni).

W 2012 Goldman dostał naganę od sądu w Delaware za jego zachowanie podczas nabycia dóbr spółki. Goldman poradził firmie zajmującej się energetyką, El Paso Corp., przeszła w ręce innej firmy z tej samej branży, Kinder Morgan, w której Goldman posiada akcje warte 4 miliardy dolarów. Segarra zadała pytanie na które odpowiedziało kierownictwo Goldman, że bank nie prowadzi polityki sprzeczności interesów. FED uważał, że niektóre oddziały banku kierowały się polityką, choć nie rozbudowaną. FED naciskał na Segarrę, by nie wspominała o niedostatecznej polityce konfliktu interesów w Goldman w jej raportach oraz jak twierdzi, zwolnił ją po tym, jak odmówiła.

Jeśli Segarra nie zrobiłaby tych nagrań, nie usłyszelibyśmy tego od niej. Bo przecież kto by jej uwierzył, a nie FED czy Goldman Sachs? Mniejszość by mogła, ale większość odrzuciłaby jej oskarżenia, jako gorzkie wywody byłej pracowniczki.

Ale ona dokonała tych nagrań i zrobiło to duży chaos na Wall Street.

Nowojorski FED odrzuca wszystkie niepoparte dowodami twierdzenia Carmen Segarry. Ale co jest do odrzucenia? Wszystko jest nagrane. Nowojorski FED został przyłapany na gorącym uczynku, służąc Goldman Sachs, żadne słowa tego nie zmienią. Niestety, prawdopodobnie to się nie zmieni w najbliższym czasie. Pracownicy FEDu będą chcieli być zatrudniani przez wielkie banki, a te banki będą wciąż chcieć ich zatrudniać. Więc kazirodcze stosunki między New York FED i Goldman Sachs prawdopodobnie nie zmienią się w znaczący sposób, pomimo tego złego rozgłosu. Co znaczy, że Goldman będzie kontunuował robienie tego, co chce, a nikt nie może ich zatrzymać. Ale ktoś powinien coś z tym zrobić. Jak kiedyś napisałem, Goldman ma niecały bilion dolarów w aktywach ogółem, ale ponad 54 bilionów dolarów w ekspozycji na instrumenty pochodne. Kiedy wybuchnie kryzys instrumentów pochodnych, kilka „zbyt wielkich, by upaść” banków będzie marnieć bardzo mocno. Goldman może być jednym z nich. I kiedy Wall Street zacznie upadać, to weźmie ze sobą całą gospodarkę USA na dno. Wiele z tego można by było uniknąć, gdybyśmy mieli dobre reguły na miejscu, i dobrych nadzorców, którzy szczerze starają się egzekwować te dobre reguły. Ale swój broni swego i wielkie banki absolutnie dziczeją. Ostatecznie to wszystko skończy się bardzo, bardzo źle.

Na podstawie:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Goldman_Sachs

http://www.abc-ekonomii.net.pl/s/konflikt_interesow.html

Smoking Gun Evidence That The New York Fed Serves The Interests Of Goldman Sachs

Opracował: Girion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *