Strona główna > Polska > Nowe „święto” w Polsce: „Dzień bez gotówki”

Nowe „święto” w Polsce: „Dzień bez gotówki”

Komentarz: Od dnia „bez gotówki” do całego życia z chipem. Info z mainstreamu.

Przez jeden dzień spróbuj płacić tylko kartą lub innym elektronicznym instrumentem płatniczym, czyli bez użycia gotówki – zachęcają przedstawiciele Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. Organizacja skupia podmioty i instytucje popierające upowszechnienie płatności bezgotówkowych w Polsce i ogłosiła dzień 5 kwietnia 2016 roku – Dniem bez płacenia gotówką.

a

Chociaż tzw. „No Cash Day” to już szósta edycja tego wydarzenia (we Włoszech obchodzony jest od 2011 r.), święto po raz pierwszy – dzięki patronatowi Parlamentu Europejskiego – może zyskać charakter ogólnoeuropejski. Zamysł jest taki, by dzień bez gotówki wrósł w naszą tradycję podobnie jak stało się z obchodzonym od lat 90-tych dniem bez samochodu.

Nadal dominuje gotówka, dlatego…

Z roku na rok rośnie w Polsce zarówno poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa, jak i korzystania z bezgotówkowych form płatności. Równocześnie Polacy używają coraz częściej innowacyjnych instrumentów i usług płatniczych. Polska wyróżnia się wśród krajów europejskich w szczególności poziomem popularności kart zbliżeniowych, które zapewniają wygodę i szybkość realizowania płatności. Coraz popularniejsze stają się również płatności mobilne oraz przelewy natychmiastowe, pozwalające na szybkie przekazanie pieniędzy odbiorcy – innej osobie lub podmiotowi. Nadal jednak w płatnościach dokonywanych w Polsce dominuje gotówka.

Dlatego Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, skupiająca podmioty i instytucje popierające upowszechnienie płatności bezgotówkowych w Polsce, ogłosiła dzień 5 kwietnia 2016 roku – Dniem bez płacenia gotówką.

– Dzień bez płacenia gotówką ma na celu promowanie wygodnych i bezpiecznych płatności bezgotówkowych, w szczególności zachęcanie do płacenia w tym dniu wyłącznie bez użycia gotówki. Dodatkowo, w zamierzeniu inicjatywa ta powinna zachęcać do posiadania rachunku płatniczego i wykorzystywania elektronicznych instrumentów płatniczych te osoby, które nie posiadają jeszcze takiego rachunku i realizują swoje płatności wyłącznie gotówką – informują przedstawiciele Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

Polskie obchody tego dnia wpisują się w europejską akcję „No Cash Day”, która uzyskała patronat Parlamentu Europejskiego. Idea dedykowania jednego dnia w roku płaceniu wyłącznie bezgotówkowo znalazła też swoje odzwierciedlenie w Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020, przyjętym przez Koalicję.

Apel: „5 kwietnia nie używaj gotówki”

Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności zachęca wszystkich, którzy posiadają dostęp do bezgotówkowych instrumentów płatniczych, do realizowania w dniu 5 kwietnia 2016 r. wszystkich płatności bez użycia gotówki.

– Liczymy, że udział w tej inicjatywie dla większości z nas nie będzie tylko jednodniowym eksperymentem i że płacenie bez gotówki stanie się naszym codziennym i powszechnym doświadczeniem. Spróbujmy i przekonajmy się, że jest to możliwe! Pamiętaj! W dniu 5 kwietnia płacimy bez użycia gotówki! – apelują przedstawiciele Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

Źródło: http://metrocafe.pl/metrocafe/1,145523,19837330,nowe-swieto-w-polsce-dzien-bez-gotowki.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + = 14