Strona główna > Świat > Nowe siły wojskowe w Europie

Nowe siły wojskowe w Europie

25 czerwca szefowie obrony 9 krajów UE podpisali utworzenie nowych sił pod nazwą Europejska Inicjatywa Interwencji / European Intervention Initiative (EII), wspieraną przez francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Nowa organizacja będzie mieć wspólny budżet i doktrynę ustanawiającą zasady działań i wspólnego planowania kontyngentów w czym nie będzie uczestniczyć NATO.

Do grupy tej należą: Brytania, Niemcy, Dania, Holandia, Belgia, Estonia, Hiszpania i Portugalia. Wkrótce może dołączą Włochy. Inicjatywa nie ma związków ze Wspólną Obroną Europejską UE, która obejmuje porozumienie PESCO jak i NATO. Brytania zawsze sprzeciwiała się idei utworzenia europejskiego sojuszu obronnego, obawiając się iż osłabi jedność transatlantycką. Teraz zrobiła w tył zwrot, kiedy pogłębiają się pęknięcia w Ameryce.

Granatowe = członkowie tylko NATO

Niebieskie = członkowie obu

Żółte = członkowie tylko „Pesco”

Nowe siły mają być znacznie skuteczniejsze niż wszystko co UE ma do zaoferowania, dzięki usprawnionemu procesowi decyzyjnemu, który pozwoli na szybki czas reakcji. Stosunkowo niewielka liczba członków zapewni jej większą elastyczność w porównaniu z UE lub NATO. Na przykład 4 wielonarodowych wojskowych grup bojowych UE, powstałych już w 2007, nigdy nie rozmieszczono.

Ich główną misją jest oferowanie szybkiej reakcji na kryzysy, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu Europy. Operacje będą prowadzone niezależnie od kontroli USA. Brytania pozostanie członkiem tego europejskiego bytu obrony, nawet po opuszczeniu UE w przyszłym roku. Dania, która zachowuje specjalny status rezygnacji i nie wstąpiła do PESCO, jest sygnatariuszem EII. Jest to krok na drodze do stworzenia prawdziwej europejskiej siły zbrojnej do zjednoczenia uczestników spoza UE z tymi, którzy trzymają się z dala od europejskiego środka odstraszającego na czele z Brukselą. Jeśli proces nabierze siły, Norwegia, członek NATO spoza UE, oraz Szwecja i Finlandia, które są członkami UE spoza NATO, mogą rozważyć również dołączenie do UE. Szwecja i Finlandia są już członkami Brytyjskich Wspólnych Sił Ekspedycyjnych / British Joint Expeditionary Force.

Czy to osłabi NATO? Do pewnego stopnia tak. Każda grupa obrony spoza sojuszu, która działa niezależnie, osłabia je. Jednocześnie daje to NATO możliwość skupienia się na europejskim teatrze działań bez rozpraszania uwagi przez inne gorące punkty. Każdy medal ma dwie strony. Afganistan jest przykładem solidarności NATO, a także przykładem tego, jak kryzys występujący poza głównym obszarem odpowiedzialności sojuszu, osłabił NATO w Europie.

Europejczycy uczestniczyli w działaniach w Afganistanie i Iraku, konfliktach w których nie mieli żadnego interesu, żeby zadowolić Amerykę. Prawdziwe zagrożenie dla Europy pochodzi z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA). Planowane utworzenie ośrodków przyjmowania imigrantów w Afryce / migrant reception centers in Africa może wymagać zaangażowania wojskowego. Europejski kryzys imigracyjny Waszyngton postrzega jako odległy problem, który nie ma bezpośredniego wpływu na jego interesy bezpieczeństwa narodowego. NATO zmusza Europejczyków do skupienia się bardziej na tzw. rosyjskim zagrożeniu, którego nikt nie traktuje poważnie, pomimo że obrona własnych granic jest problemem palącym.

 

Europa nigdy nie może być prawdziwie niezależna, nie mając możliwości samodzielnego zbudowania solidnej obrony. Na przykład UE potrzebuje wspólnych sił granicznych by zapobiec nielegalnej imigracji, która stanowi oczywiste zagrożenie. Interesy nowej grupy i Rosji nie są w konflikcie. Daleko od tego. Jeśli popierany przez Rosję syryjski rząd wygra, zalew uchodźców do Europy znacznie się zmniejszy. Niektórzy migranci będą mogli wrócić do domu. Rosja ma ważną rolę do odegrania w Libii, kolejnym źródle uchodźców. Te interesy są zbieżne, podczas gdy odwrotnie, Ameryka jest bardziej zainteresowana przeciwdziałaniem Iranowi, co zaostrzy napięcia, skłaniając więcej ludzi do przeniesienia się do Europy szukających schronienia przed wojną. Jeśli międzynarodowa operacja w Libii zostanie zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, EII i Rosja mogą działać razem, zjednoczone wspólnym interesem.

Ponieważ UE wciąż nie jest w stanie zrealizować swoich planów, projekt kierowany przez prezydenta Macrona ma bardzo duże szanse na utworzenie europejskiej grupy, która stałaby się niezależnym graczem globalnym. NATO i UE rozdzierają wewnętrzne konflikty, ale nie EII. Ta grupa będzie w stanie stawić czoła realnym zagrożeniom, a nie wyimaginowanym.

Coś psuje się w Danii, gdyż NATO i inicjatywy obronne UE nie spełniają interesów bezpieczeństwa europejskiego, zmuszając te narody do szukania innych alternatyw, takich jak EII. Groźba rosyjskiego straszydła nie doprowadziła do spisania tych różnic. Zadanie trwa. Cokolwiek czeka nowo powstały sojusz, jest to bardzo złe dla NATO, ponieważ ta informacja nadchodzi zaledwie kilka tygodni przed szczytem, który może zerwać sojusz i przesłać szeroko osławioną koncepcję „zachodniej jedności” do jej grobu .

Tłum. Ola Gordon/http://chomikuj.pl/OlaGordon

Źródło: https://www.zerohedge.com/news/2018-06-28/european-intervention-initiative-new-military-force-established-europe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.