Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Nowe badanie: Roundup uszkadza plemniki

Nowe badanie: Roundup uszkadza plemniki

Przeprowadzone na szczurach nowe badanie wykazało, że Roundup zmieniał funkcję jąder już po 8 dniach od styczności ze stężeniem tylko 0,5%, podobnym do poziomów znajdowanych w wodzie po opryskach, pisze Claire Robinson, redaktor naczelna GMO Seralini.

a

Badanie nie wykryło żadnej różnicy w stężeniu, ruchliwości i żywotności plemników, ale wystąpiło zwiększenie nieprawidłowego tworzenia się plemników mierzoną po 2, 3 i 4 miesiącach od tego krótkiego kontaktu.

Badanie było pierwszym które zmierzyło opóźnione skutki styczności z Roundup na plemnikach u ssaków od krótkego kontaktu, zostało przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem prof. Gilles-Eric Séralini z University of Caen, Francja.

Stwierdzono że Roundup zmieniał ekspresję genów w komórkach spermy, która może zmienić równowagę hormonów płciowych – androgenów i estrogenów. Potwierdzono negatywny wpływ na jakość plemników, stawiając pytania o osłabioną sprawność plemników. Autorzy sugerują, że wielokrotne narażanie na Roundup w dawkach niższych niż stosowane w rolnictwie, w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uszkodzenia reprodukcji ssaków.

Wyniki badań powinny podnieść alarm wśród pracowników rolnych, a także ludzi, którzy opryskują Roundup dla władz miejskich, a nawet amatorów ogrodników. Również zaniepokojone powinny być osoby narażone na niższe dawki powtarzane w długim okresie, w tym konsumenci żywności produkowanej z Roundup, i ci którzy są narażeni na opryskiwania dokonywane przez innych. [who spray Roundup / who eat food]

Ci którzy myślą o poczęciu dziecka powinni być bardzo ostrożni by zminimalizować skutki ich narażenia, włączając do konsumpcji produkty organiczne i lobbując na rzecz wprowadzenia zakazu oprysków Roundup w okolicy.

Estelle Cassault-Meyer, Steeve Gress, Gilles-Éric Séralini, Isabelle Galeraud-Denis

Environmental Toxicology and Pharmacology Volume 38, No. 1, lipiec 2014, ps. 131–140

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1382668914001227

Polska strona tutaj: http://www.roundup-garden.pl/

http://www.roundup-garden.pl/jak-stosowac-roundup

Warto zerknąć na pkt 4 i 5 tutaj http://www.roundup-garden.pl/najczesciej-zadawane-pytania-i-odpowiedzi

Tłum. i opracowanie Ola Gordon.

http://anthonyfreda.com/
http://anthonyfreda.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *