Strona główna > Zdrowie > Nowa “dieta” w armii

Nowa “dieta” w armii

Źródło: http://www.voltairenet.org/The-Army-s-new-diet

14/03/2012

Autor: Manlio Dinucci, tłum. wMordechaj

Mario Monti z kręgów Goldman Sachs, grupy Bilderberg oraz Komisji Trójstronnej, a obecnie urzędujący premier Włoch, właśnie ogłosił, że armia włoska przechodzi na ścisłą dietę. W rzeczywistości, ma zamiar podtrzymać kosztowny program inwestycyjny dotyczący myśliwców USA F-35, pomimo problemów projektowych i dokonuje wyboru strategicznego, jaki ujawnia prawdziwą naturę nadchodzących zmian. Krótko, „senator do końca swych dni” przeorientowuje politykę na przyszłe wojny o charakterze agresywnym.

Siły zbrojne mają przejść “znaczną redukcję”, ogłosił Minister Obrony Włoch, Giampaolo Di Paola, przed dwoma izbami Parlamentu. W taki sposób rząd Montiego ma zamiar pokazać, że obecny kryzys wymaga od każdego ofiar.

Jednak w raporcie pochodzącym od ministra, te ofiary stają się konieczne nie dlatego, że trzeba dokonać cięć budżetowych, ale dlatego, że kształt włoskich sił zbrojnych przypomina obecnie mającego nadwagę, niekształtnego pięściarza, który wymaga radykalnej diety.

Raport kreśli plan redukcji personelu wojskowego ze 183 tysięcy do 150 tysięcy żołnierzy oraz obcięcie etatów cywilnych przy armii z 30 tys. do 20 tys., skutkujący 30-procentowym zmniejszeniem w ciągu 5-6 lat. To spowoduje obcięcie wydatków od 70 do 50 % w odniesieniu do kosztów ogółem i pozwoli na zwiększenie wydatków na operacje i inwestycje.

Siły lądowe, morskie i powietrzne wejdą w fazę cięć kosztów, szczególnie oddziały z ciężkim uzbrojeniem oraz wojska przybrzeżne i lotnicze. Po zastosowaniu tej diety, wg raportu, siły zbrojne będą mniejsze, ale bardziej wydajne, szczuplejsze, lecz technologicznie bardziej zaawansowane. Będą „prawdziwie gotowe i łatwe do rozmieszczenia” z „większym potencjałem do prowadzenia działań”.

To dowodzi, jak iluzoryczne są obietnice Montiego w sprawie redukcji wydatków wojskowych. Minister twierdzi, że siły zbrojne zdobędą bardziej wydajny system C4I (dowodzenie, kontrola, komunikacja, komputery, wywiad – Command, Control, Communications, Computers, Intelligence) pozwalający im na ściślejszą integrację z operacjami US/NATO, z naciskiem na poleganie w większym stopniu na siłach specjalnych i oddziałach wywiadowczych.

W tym kontekście “nie jest możliwe odrzucenie” zakupu najbardziej zaawansowanych technicznie składników obrony powietrznej, których kluczowym elementem jest F-35 najlepszy dostępny, zdaniem Di Paola, środek tej obrony. Włochy już wydały 2,5 mld euro na ten program, lecz kupią 90 zamiast 131 planowanych myśliwców. Minister nie zdradził szczegółów ogólnej sumy wydatków, ponieważ cały koszt samolotu jeszcze nie jest znany. Szacuje się jednak, że ten koszt wyniesie około 10 mld euro za 90 samolotów, do czego trzeba jeszcze dodać podobną sumę za planowany zakup 100 Eurofighter Typhoon. Koszty wdrożenia F-35 będą większe niż aktualnie już dostępnych myśliwców i mogą spowodować dodatkowe wydatki na ich unowocześnienie, gdy tylko pojawią się w pierwszej linii.

Aby je zrekompensować, zdaniem oficjalnej relacji prasowej, siły powietrzne winny być wyposażone w „wielozadaniową maszynę latającą ze zdolnością ataku z powietrza na cele naziemne, możliwością bycia niewidocznym dla radarów i wysoką przeżywalnością, zdolną użyć uzbrojenie na wielką skalę i operować zarówno w warunkach podstawowych, jak też w warukach bojowych przy zadawaniu dużych strat. Samolot ma umożliwiać realizację bardzo odległych lotów zadaniowych, dając jednocześnie możliwość ścisłej współpracy z wojskami naziemnymi, aby być dla nich wsparciem”.

W tym opisie technicznym można dostrzec obraz przyszłych wojen napastniczych, w jakich mają zamiar wziąć udział Włochy. Gdy minister Di Paola objaśnia, że „obrona Włoch i Włochów nie będzie polegała wyłącznie na obronie granic, ale tak naprawdę będzie odbywać się zdala od nich, gdziekolwiek pojawi się albo trwać będzie zagrożenie”. Dlatego też trzeba znowelizować art. 52 Konstytucji po to, ażeby podkreślić znaczenie, że świętym obowiązkiem obywatelskim jest obrona ojczyzny „na odległość”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.