Strona główna > Polska > Noblistka Tokarczuk: Polacy to „właściciele niewolników” i „mordercy Żydów”

Noblistka Tokarczuk: Polacy to „właściciele niewolników” i „mordercy Żydów”

Polacy to „właściciele niewolników” i „mordercy Żydów”, którzy powinni spróbować napisać swoją historię od nowa, „nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy” – tak naszą historię postrzega laureatka nagrody Nobla za 2018 r. Olga Tokarczuk.

Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów

— mówiła Olga Tokarczuk w „Minęła dwudziesta” w TVP Info w 2015 r.

I przekonywała, że polska historia została wymyślona jako nieprawdziwy mit.

Zaczynam myśleć, że my śniliśmy własną historię. Wymyśliliśmy sobie historię Polski, jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości – podkreślała.

Przekonywała, że w czasie wojny i po wojnie Polacy dokonywali pogromów Żydów.

Można patrzeć na historię z punktu widzenia kobiety, chłopki, Żyda, ducha albo zwierzęcia

— dodawała.

Pisarka odnosiła się w swoich wypowiedziach również do bieżących wydarzeń. Krytykowała obecne władze.

Żyjemy w kraju rządzonym przez populistów, w efekcie jesteśmy zaskakiwani coraz dziwniejszymi pomysłami, ale tego typu bizarność nie jest tylko polską przypadłością, inne kraje też kierują się dziwną polityką

— mówiła o rządach PiS w rozmowie z portalem wp.pl.

W tym samym wywiadzie krytykowała polską zaściankowość i ocenianie wszystkie przez polski pryzmat.

Zaczynam odczuwać jako opresję konieczność zajmowania się kolejnymi pomysłami polskich polityków. Polacy zajmują się Polakami. Strasznie brakuje nam szerszego horyzontu, żeby dostrzec, że żyjemy w świecie, który zmienia się bardzo gwałtownie, pogrąża się w kolejnych wojnach, pogarsza się sytuacja klimatyczna

—stwierdziła Tokarczuk.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1979 r. opowiadaniami, które ukazały się w czasopiśmie „Na Przełaj”. Jej tomik poetycki ukazał się w 1989 r., a w cztery lata później wydała pierwszą powieść pt. „Podróż ludzi Księgi”.

ems/TVP Info/wp.pl

Za: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/467702-tokarczuk-polacy-to-mordercy-zydow?fbclid=IwAR0qdu-5Bj_1xz7H9I6EhUm7Me8K7QgFjcfzoZxzf38mF_iRSQpw0QGSeeo

6 thoughts on “Noblistka Tokarczuk: Polacy to „właściciele niewolników” i „mordercy Żydów”

 1. Motto :

  ‘Kultura nigdy nie wypełnia czasu wolnego ludzi pracujących, gdyż jest ona wyłącznie pracą próżniaka. Kultura jest rodzinnym dziedzictwem. Albo tajemnicą między przyjaciółmi. RESZTA TO GESZEFT.”
  ( Nicolás Gómez Dávila )

  „Wskaż mi pana, któremu służysz a powiem ci kim jesteś…”

  Ale to już było – czyli „Nihil Novi” i jest niemożliwością aby napisać nową historię literatury polskiej (jak życzy sobie tego obecna noblistka) z wyłączeniem istniejących faktów zamieszczonych poniżej :

  http://forum.gazeta.pl/forum/w,13,15341780,15341780,Wiersze_Szymborskiej_na_czesc_LENINA_J_STALINA.html

 2. Plują nam Polakom w twarz, żydo-chazarskie bestie, dzięki którym zginęły setki milionów ludzi w wojnach i rewolucjach na całym świecie przez nich wszczętych i przez nich finansowanych. Najgorszy kat świata, neandertalczyk żydo-chazar, udaje bezczelnie ofiarę i za swoje zbrodnie obarcza ofiary swoich zbrodni. To psychopaci genetyczni. Oby ich koniec jak najszybciej nastał. Brońmy się rodacy przed tymi curvami.

 3. Ona nie jest noblistką Polski tylko Polin.w „publicznej „telewizornii ją hołubią a ona pluje im prosto w twarz.za to co robi powinno ją się uważać za wroga Polski.przez takich jak ona następuje skundlenie narodu.

  1. Skundlone są jednostki, nie Naród. Dopóki nas wszystkich nie „zaszczepią”, świadome jednostki mają szanse wpływać na swoje otoczenie i oddziaływać negatywnie na skundlonego sąsiada. To jest jak ruch wody po wrzuceniu kamienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.