Strona główna > Bez kategorii > Nigel Farage: Rozpad euro jest nieunikniony

Nigel Farage: Rozpad euro jest nieunikniony

Źródło: http://karasekus.blogspot.com

Pan Barroso mówi, że jeśli będziemy stosować jego zasady i trzymać się razem, to w końcu uda nam się to rozwiązać. Przykro mi, nikt panu już nie wierzy. Ekonomiści na całym świecie mówią już, że rozpad euro jest nieunikniony. Pytanie tylko w jaki sposób.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=yTJSYGalKAw&feature=plcp]

► Parlament Europejski, Strasburg – 18 kwietnia 2012 r.
► Mówca: Nigel Farage, UKIP, współprzewodniczący grupy EFD.
► Debata: Środki na rzecz zwalczania kryzysu gospodarczego, w szczególności w strefie euro

Wielka szkoda, że pana Van Rompuy’a tu nie ma, bo miesiąc temu powiedział nam, że najgorsze już za nami, osiągnęlismy punkt zwrotny. Powiedział nam nawet, że rozwiązał kryzys euro! Otóż dziś mamy bardziej realistycznego pana Barroso, który mówi, że jeśli będziemy stosować jego zasady i trzymać się razem, to w końcu uda nam się to rozwiązać. Przykro mi, nikt panu już nie wierzy.

I naprawdę, w obliczu gwałtownie pogarszającej się sytuacji, te uwagi są śmiesznie. W Hiszpanii masowe bezrobocie powiększa się z dnia na dzień, a wewnętrzna demokracja jest zagrożona. We Włoszech, gdzie mówiono nam, że pan Monti wszystko uporządkuje, wskaźniki wzrostu spadają i pogarszają się spready obligacji. A teraz wystąpił przedstawiciel MFW i powiedział, że jest oczywiste, że w pewnym momencie nastąpi rozpad euro. To są wielkie zmiany. Los euro jest przesądzony.

A pańskie zasady, proszę pana! Nawet jeśli Grecja podejmie wyrzeczenia, jakie im narzucacie, nawet jeśli przez następne osiem lat będą się do tego wszystkiego stosować, to nadal w 2020 roku będą mieli stosunek długu do PKB na poziomie 120%, co skłania do zadania pytania: „Jaki w tym cel?” A w Hiszpanii – gdyby Hiszpania była w stanie zwiększyć… [komentarze z sali] Różnica jest taka, proszę pana, że Brytania nie jest zamknięta w gospodarczym więzieniu euro. No więc, zważcie na to: gdyby Hiszpania zwiększała swój wzrost wydajności o pół procenta rocznie, na co obecnie nie wygląda, gdyby Hiszpania to robiła, zajęłoby jej 40 lat, by zamknąć lukę konkurencyjności z Niemcami. Te państwa nabrały się na całkowicie fałszywy bum gospodarczy, ze sztucznie niskimi stopami procentowymi, a teraz za to płacą. Te zasady nie mogą odnieść sukcesu.

Litościwie, poza tą instytucją, ekonomiści na całym świecie mówią już, że rozpad euro jest nieunikniony. Pytanie tylko w jaki sposób. I naprawdę mam nadzieję, że MFW postanowi już zaprzestać wyrzucania pieniędzy w błoto w tych bailoutach i mam naprawdę nadzieję, że ani pens więcej z pieniędzy brytyjskich podatników nie pójdzie już na wspieranie czegoś, czemu powinno się pozwolić umrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.