Strona główna > Rosja > Nieznane fakty o Imperium Rosyjskim

Nieznane fakty o Imperium Rosyjskim

Aby w pełni zrozumieć styl życia obywateli Imperium Rosyjskiego, należy poznać kilka interesujących faktów, które przedstawiono poniżej.

a1,5

1. Największą grupą społeczna Imperium Rosyjskiego byli chłopi.

2. W Imperium Rosyjskim dozwolone było posiadanie przy sobie broni. Do rewolucji 1917 roku można było się w nią zaopatrzyć w sklepach myśliwskich.

3. Zamiast jednostki kilograma używano puda, który odpowiadał 16,38 kg.

4. Do rewolucji Rosja (Imperium Rosyjskie) była najbardziej „niepijącym” krajem w Europie. Rosja tradycyjnie była jednym z najtrzeźwiejszych państw, zajmując przedostatnie miejsce na świecie w piciu alkoholu w ciągu trzech stuleci (od XVII wieku do XX wieku). Mniej niż imperium piła tylko Norwegia.

5. Car Mikołaj II był kuzynem króla brytyjskiego Grzegorza V.

6. W 1904 roku w Rosji było 21 milionów koni (na świecie około 75 milionów): 60% gospodarstw chłopskich posiadało 3 duże konie.

7. Rosja stała się największym i najsilniejszym imperium naftowym i petrochemicznym świata- 94% całego przemysłu było przetwarzane w kraju.

8. Car Piotr III (Karol Piotr Ulrich Holstein-Gottorpski) był narodowości niemieckiej- ze strony ojca był prabratankiem szwedzkiego króla Karola XII i spadkobiercą tronu szwedzkiego. Gdy w 1751 roku dowiedział się, że jego wujek został królem Szwecji, powiedział: „zaciągnęli mnie do tej przeklętej Rosji, gdzie uważam się za państwowego aresztanta, a gdyby tylko wysłuchali mojej woli, osiadłbym na tronie cywilizowanego kraju”.

9. W 1913 roku Rosja zarobiła na sprzedaży masła śmietankowego tyle samo co z wydobycia złota.

10. Według danych, przemysł Imperium Rosyjskiego w 1914 roku był największym na świecie.

11. Ilość procentowa wyznawców danych religii wynosiła odpowiednio- prawosławni 69,5%, muzułmanie 11,1%, katolicy 9,1% i żydzi 4,2%.

12. Pierwszym przywódcą, który oficjalnie ogłosił plan światowej redukcji zbrojeń był car Mikołaj II. Swój pomysł przedstawił w 1898 roku w Hadze.

13. Przed pierwszą wojną światową Rosja produkowała tyle samo chleba co USA, Kanada i Argentyna razem wzięte, mimo tego, że same dominowały w tej dziedzinie.

14. Rosja wraz z sojusznikami praktycznie wygrała I wojnę światową pod koniec 1916 roku. Niemcy zaproponowali pokój, lecz strona przeciwna (w tym także Rosja) odrzuciła propozycję. Tylko dzięki lutowej i październikowej rewolucji udało się przetrwać Niemcom do 1918 roku.

Autorstwo: Sara Kostecka
Źródło: http://sarakostecka.neon24.pl/post/121192,nieznane-fakty-o-imperium-rosyjskim

10.04.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.