Strona główna > Świat > (Nie)widoczny dla radarów F-35

(Nie)widoczny dla radarów F-35

Miało być cudeńko technologiczne, a jest skarbona bez dna.

Wiele legend narosło wokół myśliwca F-35. Fakty dotyczące jego planowanej i realnej ceny spowodowały wycofanie się z zakupu klientów wcześniej gotowych zapłacić za nowatorską technologię i niezawodność.

Weryfikacja rzekomo rewelacyjnych samolotów nastąpiła na pokazach lotniczych w okolicach Berlina gdzie pojawiły się między innymi dwa  F-16. Trasę przez Atlantyk pokonały w niewiele ponad 11 godzin. Zaskoczeniem był jednak fakt, że nie wzięły one udziału w pokazach. Przez dwa dni stały uziemione.

Gościem obecnym na pokazach była także niemiecka firma produkująca tzw. radar pasywny TwInwis firmy Hensoldt.  Radar śledził przebieg lotów różnych jednostek. Jednak F-35 nie wzbiły się w powietrze.

Nie rezygnując z przetestowania radaru, jego właściciele rozlokowali się nieopodal na terenie stadniny, przyjmując słuszne założenie, że oba myśliwce zza Atlantyku będą musiały wzbić się w powietrze, by wrócić do rodzimej bazy w Arizonie. Tak też stało się. Penetrujący niebo, niewielkich rozmiarów radar mieszczący się z powodzeniem w SUV-ie namierzył reklamowane jako stealth, czyli niewykrywalne przez radary myśliwce prowadząc je przez około 150 km.

To zakupem tego modelu myśliwca zachłystywał się pan Błaszczak, a transakcję przypieczętował  nie znający się na handlu, ani na lotnictwie pan Prezydent A. Duda. Ciekawe jakich sensacji doznają piloci jeśli dosiądą sterów.

Jola

https://www.c4isrnet.com/intel-geoint/sensors/2019/09/30/stealthy-no-more-a-german-radar-vendor-says-it-tracked-the-f-35-jet-in-2018-from-a-pony-farm/

One thought on “(Nie)widoczny dla radarów F-35

  1. 35 samolotów nie powstrzyma Rosji. Zostaną zniszczone na ziemi w pierwszych 30 sekundach ewentualnego konfliktu. Systemy rakietowe Patriot są nieskuteczne. Zamiast prawdziwej obrony rakietowej Polska jest bezbronna wobec Rosji? „Nowy myśliwiec F-35 Joint Strike Fighter dla lotnictwa Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii to klapa. Nie jest przystosowany do nowoczesnych zasad walki powietrznej i nie przewyższa używanych obecnie maszyn – informuje businessinsider.com. Eksperci z US Air Force twierdzą, że samolot wykonany w technologii stealth nie potrafi oszukać radarów nowej generacji. „Niewidoczny” odrzutowiec ma być też bardzo drogi w czasie dłuższych misji. Do zakupu tych maszyn przymierza się także Polska Niewykluczone, że maszyna wcale nie wejdzie do służby, bo jest po prostu gorsza niż te, na których latamy – napisał pułkownik Michael Pietrucha w wewnętrznym biuletynie USAF. Dodał, że F-35 Joint Strike Fighter nie spełnia podstawowych testów na wydajność, ma mały udźwig i krótki zasięg.
    Tymczasem zgodnie z planami Wielka Brytania chce kupić co najmniej 48 samolotów koncernu Lockheed Martin (zastąpić mają Harriery), a USA ponad 2,4 tys. Kosztujący 395 miliardów dolarów program budowy maszyn tej generacji jest najdroższym w historii. Tymczasem budżety obronne po obu stronach Atlantyku są wciąż okrajane – zauważa portal. Pułkownik Pietrucha uważa, że lepiej zawiesić program rozwoju F-35 i zacząć pracę nad projektem nowocześniej­sze­go samolotu bojowego, który będzie faktycznie niewidoczny dla radarów Rosjan i Chińczyków. F-35 Joint Strike Fighter ma trafić do obu armii w 2018 roku.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.