Strona główna > Bez kategorii > Niespodziewany ruch Assada: Assad nadaje autonomię Kurdom, narażając się na rychłe groźby ze strony Turcji

Niespodziewany ruch Assada: Assad nadaje autonomię Kurdom, narażając się na rychłe groźby ze strony Turcji

źródło: http://news.antiwar.com/2012/07/26/assad-grants-autonomy-to-kurdish-region-prompting-threats-from-turkey

PKK znajdzie bezpieczne schronienie w północnej Syrii, co może grozić niezwłocznym atakiem ze strony Turcji (*PKK – Parti Karkerani Kurdistan – Kurdyjska Partia Robotnicza)

Syryjski Prezydent Bashar Assad, w obliczu narastającej w państwie skali zamieszek, właśnie zagwarantował prawo do kontroli na północnymi obszarami Syrii zbrojnym oddziałom Kurdów, od dawna określanych przez Turcję terrorystami. Jest to de facto prowokacja, jaka doprowadzić może do wybuchu otwartego konfliktu o charakterze międzynarodowym.

Premier Recep Tayyip Erdogan już wcześniej oświadczył, że Turcja nie zaakceptuje autonomicznego obszaru kurdyjskiego w Syrii, bojąc się kurdyjskich separatystów w Turcji, którzy mogą używać tego obszaru jako bezpiecznego schronienia do przeprowadzania ataków na cele w Turcji.Nocą w czwartek Turcja przerzuciła czołgi oraz baterie rakiet na granicę z Syrią, a Erdogan stwierdził, że jeżeli Kurdowie będą kontrolować te tereny, „wówczas interwencja stanie się naszym naturalnym prawem”.

Kurdyjska kontrola tych terenów nadgranicznych jest oczywistą konsekwencją chaosu wywołanego wojną domową w Syrii, którą podsycają USA i ich sojusznicy poprzez wysyłanie tam pomocy zbrojnej i innej, oddziałów wywiadowczych oraz broni dla rebeliantów pomimo ich licznych, dowiedzionych zbrodni oraz powiązań z grupami terrorystycznymi.

Militarna interwencja Turcji przeciw reżimowi Assad stała się niemal faktem, gdy Syria zestrzeliła turecki samolot wojskowy, który wtargnął w obszar powietrzny Syrii. Turcja niedługo wahała się przed atakiem na swych sąsiadów, gdy miała sygnały, że zagrożenie ze strony Kurdów tego wymagało, tak jak to miało miejsce w przypadku ataków na kurdyjski region w Iraku kilka miesięcy temu.

Jeżeli Turcja, członek NATO, zaangażuje się w syryjski konflikt w bezpośredni i agresywny sposób, może to mieć dalekosiężne skutki, wraz z możliwym wystąpieniem interwencji USA.

Komentarz: z przebiegu dotychczasowych wydarzeń można wnosić, że Turcji wyznaczono rolę “głównego aktora” w obaleniu prezydenta Assada. Tym razem Assad użył naprawdę mocnej kombinacji szachowej wobec Turcji, a przez ruch w kierunku Kurdów zdobył nie tylko uzbrojonego i zdeterminowanego sojusznika, ale zagroził samej Turcji wybuchem powstania Kurdów, którego próby do tej pory były skutecznie wielokrotnie i krwawo tłumione. Zdaje się, że sytuacja nie rozwija się po myśli mocodawców tureckich z Izrahella. 

Obszary zamieszkałe przez Kurdów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.