Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Niepublikowane w Polsce artykuły ze świata dot. Zbrodni Katyńskiej. E-book od Oli Gordon

Niepublikowane w Polsce artykuły ze świata dot. Zbrodni Katyńskiej. E-book od Oli Gordon

Rzeź katyńska, która była jednym z najwcześniejszych masowych rozstrzeliwań jeńców wojennych podczas II wojny światowej, była popełnionym z zimną krwią aktem mordu politycznego. Ofiarami byli w większości polscy oficerowie, żołnierze i cywile schwytani przez sowiecką armię po inwazji na wschodnią Polskę we wrześniu 1939.

a

Wydarzenie to było jeszcze bardziej karygodne, ponieważ oba kraje nie były jeszcze w stanie wojny, a polski generał rozkazał wojsku się wycofać.

Rzeź miała miejsce w Lesie Katyńskim w pobliżu wioski Gniezdowo oddalonej o 18 km od rosyjskiego miasta Smoleńsk, na początku 1940. Choć całkowita liczba egzekucji odbywała się na przestrzeni kilku miesięcy i w różnych miejscach, Las Katyński był pierwszy, gdzie zamordowano 4.143 polskich żołnierzy, głównie oficerów. Byli oni wśród prawie 22.000 polskich przywódców, których nazwiska były na wyrokach śmierci podpisanych przez Józefa Stalina 5 marca 1940. W rezultacie Las Katyński stał się symbolicznym miejscem dla całej rzezi.

Kliknij, pobierz i przeczytaj:

Niepublikowane w Polsce artykuły ze świata dot. Zbrodni Katyńskiej

Tłum. Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *