Strona główna > NWO > Niepodległość Kosowa

Niepodległość Kosowa

źródło: http://www.globalresearch.ca/ivica-dacic-is-a-traitor-serbs-say-that-the-serbian-government-are-sellouts/5333862

Niepodległość Kosowa: „Premier Serbii, Ivica Dacic, jest zdrajcą”, a rząd to banda sprzedawczyków

Przygotował: Pluszowy Miś

Niektórzy są wściekli, inni zrezygnowani, ale większość Serbów w północnym Kosowie czuje się zdradzona po tym, jak zawarte zostało historyczne porozumienie między Belgradem a Prisztiną w sprawie normalizacji stosunków, co ma być krokiem w kierunku uleczenia bolesnej wrogości, jaka jest najbardziej zapalną kwestią regionu Bałkanów, donosi AFP.

„Belgrad nas zdradził i oszukał”, mówi Marko Dimitrijevic, 32-letni farmaceuta, z goryczą, popijając kawę w kawiarni północno-kosowskiego miasta Kosowska Mitrovica.

Wynegocjowane przez UE porozumienie, podpisane przez premiera Serbii, Ivicę Dacica i jego odpowiednika z Kosowa, Hashima Thaci, w piątek w Brukseli, zapewnia pewien stopień autonomii dla około 40.000 Serbów w północnym Kosowie, którzy uparcie odmawiają uznania deklaracji niepodległości Kosowa z 2008 r. od Serbii.

Szczegóły powyższego porozumienia – mającego na celu pomoc w rozwiązaniu sporu, jaki jest pozostałością po krwawym konflikcie z lat 90-tych, jaki spowodował podział Bałkanów – nie zostały podane do publicznej wiadomości przez UE.

Ale nieoficjalna wersja opublikowana przez lokalne media mówi, że kosowscy Serbowie otrzymają stanowiska we władzach regionalnej policji i w sądach, tam, gdzie zamieszkują w większości Serbowie, choć odbywać się to będzie w ramach uregulowań prawnych Kosowa.

Choć ustępstwa – wynik kilku rund rozmów pod okiem UE – są mile widziane, to jednak historyczny deal rozwścieczył wielu Serbów z Kosowa, którzy widzą go jako milczącą akceptację przez Belgrad niepodległości Kosowa.

Dimitrijevic gniewnie wezwał Dacica i jego współpracowników, aby „tu przyszli i powiedzieli nam, czy im nie było wstyd”, gdy dobijano targu.

Przez zawarcie porozumienia „uznali oni Kosowo jako niepodległe państwo, a nas wpychają pod jurysdykcję albańskich władz”, dodała Gordana Petkovic, 57-letnia sprzedawczyni z Kosowskiej Mitrovicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.