Strona główna > Świat > Nieocenzurowana Biblia postrzegana jako literatura nienawiści

Nieocenzurowana Biblia postrzegana jako literatura nienawiści

Wzrasta ilość publikowanych wersji cenzurowanych.

Nieocenzurowana, autoryzowana wersja (Króla Jakuba) Nowego Testamentu jest atakowana bardziej niż kiedykolwiek jako typ „literatury nienawiści”, która musi być „wyczyszczona” lub nawet „wykorzeniona”.

Skasowanie pewnych fragmentów Nowego Testamentu krytycznych wobec faryzeuszy pojawiło się w wydaniu Oxford University Press w 1997.

Oksfordzki wydawca „Nowego Testamentu i Psalmów: Nowe tłumaczenie” ocenzurował natchnione słowa Mateusza, Jana i Pawła w celu „przedstawienia dziejów Jezusa życia i śmierci w sposób nie obrażający żydów”.

W tekstach Mateusza, Jana, Dziejach, Koryntianach i innych częściach NT, negatywne odniesienia do żydów zostały ocenzurowane i usunięte.

W miejscach w których NT odnosił się do „przywódców żydowskich”, orwellowska oksfordzka Biblia ma „przywódców”. Zamiast „żydów” są „ludzie”.

Wydawca oksfordzkiej Biblii mówi: „Kiedy wyraz ‘żydzi’ używany jest w odniesieniu do … ludzi niewierzących, zostaje zastąpiony „władzami religijnymi”, „przywódcami” lub „władzami” by zminimalizować co mogłoby być postrzegane jako zarzut „anty-żydowskości”.

„Poleciłem im usunięcie treści antyżydowskich, które oryginalnie zostały źle przetłumaczone” – powiedział rabin Jacob Rudin z Komitetu Amerykańskich Żydów.

Irvin Borowsky, szef Amerykańskiego Instytutu Międzyreligijnego, przez rok pracował z Oxford University Press w celu usuwania języka biblijnego nieprzyjaznego żydom. Powiedział, że „czujemy się ogromnie zachęceni przez te zmiany… pierwsze od 1.800 lat”.

Amerykański Instytut Międzyreligijny mieści się w Filadelfii i jest organizacją zajmującą się wyłącznie cenzurowaniem Nowego Testamentu poprzez „prace nad usuwaniem antyjudaizmów z liturgii chrześcijańskiej”.

Źródło: http://www.revisionisthistory.org/essay11.html

Tłum. Ola Gordon/http://chomikuj.pl/OlaGordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *