Strona główna > Zdrowie > Niemieckie eksperymenty na genetycznie modyfikowanych zwierzętach

Niemieckie eksperymenty na genetycznie modyfikowanych zwierzętach

Nowe badanie wykonane na zlecenie niemieckiej Partii Zielonych przez grupę badawczą Testbiotech wykazało, że za sprawą rozkwitającego globalnego przemysłu, który zmienia i patentuje genetycznie zmodyfikowane gatunki potrzebne do badań naukowych, liczba eksperymentów z udziałem genetycznie zmodyfikowanych zwierząt w Niemczech wzrosła w okresie minionych 10 lat prawie trzykrotnie.

a

„Ten ogromny wzrost liczby testów z zakresu genetyki na zwierzętach jest nie do przyjęcia” – oświadczyła dziennikarzom gazety Der Westen Nicole Maisch, rzeczniczka parlamentarnej Partii Zielonych działającej na rzecz ochrony zwierząt i polityki konsumenckiej. – „Nie możemy pozwolić na dalsze torturowanie zwierząt, zwłaszcza że ich użyteczność w eksperymentach jest z medycznego punktu widzenia bardzo wątpliwa”.

Badanie wykazało, że w roku 2013 w samych Niemczech poddawano eksperymentom prawie 95.0000 zwierząt, z których jedna trzecia to zwierzęta genetycznie zmodyfikowane.

Silke Strittmatter, biolożka, członkini organizacji Lekarze Przeciw Doświadczeniom na Zwierzętach w Niemczech, powiedziała dziennikarzom gazety Suddeutsche Zeitung. „W przeciwieństwie do konwencjonalnych testów na zwierzętach badania na genetycznie modyfikowanych zwierzętach są szczególnie zabójcze. Możemy spokojnie założyć, że do 54 zwierząt umiera w procesie tworzenie pojedynczego, genetycznie zmodyfikowanego zwierzęcia”.

Gazeta Suddeutsche Zeitung podała: „W celu osiągnięcia pożądanego wyniku naukowcy muszą eksperymentować na wielu wariantach, co zwykle wiąże się z hodowlą wielu pokoleń, a następnie zabiciu ich. W ten sposób liczba genetycznie zmienionych zwierząt zwiększa się, pomimo tego, że w ostatnich dwóch latach liczba zwierząt wykorzystywanych w tradycyjnych badaniach po raz pierwszy zmalała”.

Pościg za patentami i zyskami pochodzącymi z genetycznie zmodyfikowanych gatunków napędza wzrost globalnego rynku takich stworzeń.

Suddeutsche Zeitung zauważa również: „Badacze patentują zmienione zwierzęta, takie jak «myszy pozbawione genu», i podpisują umowy licencyjne z korporacjami, które z kolei proponują te zwierzęta laboratoriom – jak na przykład «gryzonie manipulowane na zamówienie»”.

Źródło: http://www.commondreams.org/news/2016/08/10/experiments-involving-gmo-animals-are-skyrocketing-study-finds

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *