Strona główna > Bliski Wschód > Niemiecki wywiad: syryjscy rebelianci w opałach, Assad odzyskuje kontrolę

Niemiecki wywiad: syryjscy rebelianci w opałach, Assad odzyskuje kontrolę

Nie minął nawet rok odkąd niemiecki wywiad przewidywał, że autokratyczny reżim Bashara Assada wkrótce upadnie. Natomiast teraz, agencja uważa, iż to rebelianci mają kłopoty. Przewiduje się, że wojska rządowe będą robiły znaczące postępy.

Niemiecka agencja wywiadowcza, Bundesnachrichtendienst (BND), zmieniła swój pogląd o 180° na temat trwającej wojny domowej w Syrii [jakiej domowej?! to obca, międzynarodowa inwazja – Ussus]. SPIGEL ONLINE pozyskał informacje, że BND uważa obecnie iż wojsko Assada jest teraz bardziej stabilne i zdolne do prowadzenia skutecznych operacji przeciwko rebeliantom. Szef BND, Gerhard Schindler, poinformował wybranych polityków o nowych oszacowaniach agencji na tajnym spotkaniu.

Jest to godne uwagi. Podczas ostatniego lata Schindler informował rząd i parlamentarzystów, że sądzi iż reżim Assada upadnie na początku 2013r. Powtarzał te sądy w wywiadach dla mediów.

Wtedy niemiecki wywiad wskazywał, że syryjskie wojska są w trudniej sytuacji spowodowanej trudnościami logistycznymi i dezercjami dotyczącymi także korpusu oficerskiego. Niemiecki wywiad mówił o „końcowej fazie reżimu”.

Jednak teraz, uważa BND, sytuacja diametralnie się zmieniła. Schindler używał map, by zaprezentować, że wojska Assada ponownie zabezpieczyły linie dostaw i zaopatrzenie w odpowiednie ilości broni i innych materiałów. Paliwo do czołgów i myśliwców, z którym były problemy, znowu jest dostępne – informuje Schindler. Nowa sytuacja umożliwia żołnierzom Assada walkę ze spontanicznymi atakami rebeliantów, a nawet odzyskiwanie wcześniej utraconych pozycji. BND uważa, że wojsko Assada nie jest wystarczająco silne by pokonać rebeliantów, ale wystarczająco by okopać się na obecnych, „patowych” pozycjach.

Przerywanie linii zaopatrzenia rebeliantów

Ocena wydaje się być pochodną ostatnich raportów z Syrii [dziwne, że w oryginale nie napisali „z kraju Assada”?!], gdzie wojska rządowe są w stanie wzmacniać swoje siły w rejonie od Damaszku do Homs, a także w nadmorskim regionie Homs. Ponadto, wojownicy lojalni wobec Assada wyparli rebelię z kilku dystryktów sąsiadujących z Damaszkiem i odcięli jej linie zaopatrzenia na południe. Obecnie reżim zajmuje się przerywaniem zachodniej linii zaopatrzenia rebeliantów.

Tymczasem BND sądzi, że siły rebeliantów, na które składa się kilka grup islamskich wojowników powiązanych z Al-Kaidą [i amerykańskim departamentem stanu], stoją przed wielkim zagrożeniem. Schindler poinformował, że różne rebelianckie grupy walczą ze sobą w celu przejęcia wpływów w poszczególnych rejonach. Dalej, wojska rządowe odcinają zaopatrzenia i odwrót dla tychże. Każda nowa walka osłabia rebelię, mówi szef BND.

Jeśli konflikt będzie się nadal tak rozwijał w ciągu najbliższych tygodni, mówi Schindler, to wojska rządowe mogą odzyskać całą południową część kraju do końca roku [czyżby jawna zapowiedź oficjalnej już inwazji?]. Dla rebelii pozostanie tylko północ, gdzie Kurdowie wzmocnili kontrolę nad swymi obszarami.

Gaszenie oczekiwań

W raporcie Schindlera o stanie rebelianckich grup niemożna odnaleźć wiele nadziei na to, że poważne rozmowy między powstańcami [„powstańcami” – a to dobre…] a reżimem Assada będą wkrótce miały miejsce. BND twierdzi, iż nie istnieją powiązania dowódcze pomiędzy liderami opozycji w kraju i zagranicą. Wojownicy po prostu nie uznają politycznego dowództwa, mówi BND.

ONZ obecnie robi co tylko może by zachęcić obie strony do rozmów pokojowych w Genewie. Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle ponownie podróżuje na Bliski Wschód w środę by planować negocjacje.

Na spotkaniu „Przyjaciół Syrii” [no brak słów…] w stolicy Jordanii, Westerwelle ma spotkać się z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerry i z innymi osobistościami. Jednak nie ma on wielkich nadziei na to, że reżim Assada dojrzał do rozmów.

22 V 2013 r.
źródło: Matthias Gebauer
przygotował: Ussus

[Niech uzupełnieniem i komentarzem do tego mainstreamowego artykułu, oraz do obecnej sytuacji do jakiej w Syrii doprowadziło żydłactwo, będzie ten wart przypomnienia wpis –

Terroryzm z „ludzką twarzą”: historia amerykańskich szwadronów śmierci]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.