Strona główna > Rosja > Niemcy wwiozą do Rosji 12 tys. ton odpadów radioaktywnych

Niemcy wwiozą do Rosji 12 tys. ton odpadów radioaktywnych

Firma Urenco wznowiła w 2019 roku transport odpadów pochodzących z zakładów wzbogacania uranu z niemieckim mieście Gronau. To ponad tysiąc kontenerów i około 20 składów pociągów towarowych, poinformował portal MBK Media, powołując się na Greenpeace.

Informacje wyciekły z dokumentów władz niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia.

Zgodnie z dokumentacją, w latach 2019-2022 planowane jest wysłanie z zachodu Niemiec do Rosji 12 tysięcy ton odpadów uranowych. Od maja do października 2019 r. z Gronau do zakładów elektrochemicznych w Nowouralsku (w obwodzie swierdłowskim) przewieziono już sześć pociągów kolejowych o masie 600 ton każdy, tj. około 3,6 tys. ton odpadów uranowych.

Greenpeace podkreśla, że ​​Rosja zgromadziła już około 1 miliona ton odpadów uranowych, które są nie tylko radioaktywne, ale i toksyczne.

„Planów dotyczących wykorzystania takiej ich ilości nie ma, a praktyka kontraktów do 2009 r. pokazuje, że odpady wtórne po ponownym wzbogaceniu uranu z zagranicy pozostały w Rosji”.

Zgodnie z ustawą o wykorzystaniu energii atomowej, za odpady radioaktywne uważa się materiały jądrowe i substancje radioaktywne, których dalsze wykorzystanie nie jest przewidziane. Rosyjskie prawo zabrania ich wwozu do Rosji w celu przechowywania lub przetwarzania.

Prawo zezwala wyłącznie na import materiałów jądrowych w celu ich wzbogacenia, a następnie zwrotu zagranicznemu dostawcy. Ekolodzy twierdzą, że odpady importowane zgodnie z tą zasadą nie są odsyłane z Rosji.

Współprzewodniczący grupy „Ecodefense!”, koordynator kampanii przeciwko importowi odpadów radioaktywnych do Rosji w latach 2004-2009, Władimir Sliwiak ocenił decyzję Rosatomu, która zezwalała na import odpadów do Rosji, za co najmniej niezrozumiałą.

„To cyniczny i niemoralny biznes. Urenco jest on potrzebny, bo chce zaoszczędzić miliardy euro na usuwaniu odpadów uranowych, wysyłając je do Rosji. Porażająca jest gotowość Rosatomu do zarabiania pieniędzy na przechowywaniu  odpadów z zagranicy, to  nie do pomyślenia w każdym cywilizowanym kraju” – powiedział.

Problem utylizacji atomowych śmieci gromadzonych właściwie od początku funkcjonowania przemysłu pozostaje nierozwiązany.  Na razie przechowywane są one w tak zwanych „miejscach tymczasowych”, magazynach odgrodzonych od reszty świata drutem kolczastym, albo przy samych elektrowniach.

Pojawiały się różne pomysły zaradcze. Nawet zastanawiano się, czy nie wystrzelić odpadów atomowych w kosmos? Istnieje jednak obawa niekontrolowanego wybuchu rakiety, co oznaczałby katastrofę. Może włożyć je w wieczną zmarzlinę? Ale przecież lody się topią. W końcu naukowcy doszli do wniosku, że atom może jedynie chronić skała. Granitowa, solna albo glina, musi być gruba na sto metrów i znajdować się co najmniej trzysta metrów pod ziemią.

 

Za: https://kresy24.pl/niemcy-wwioza-do-rosji-12-tys-ton-odpadow-radioaktywnych/

23.10.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.