Strona główna > Bez kategorii > „Niemcy wciąż są winne Grekom wypłatę odszkodowań wojennych”

„Niemcy wciąż są winne Grekom wypłatę odszkodowań wojennych”

http://www.hurriyetdailynews.com/germany-still-owes-greece-wartime-reparations.aspx?pageID=238&nID=23657&NewsCatID=351

20/06/2012

Przywódcy Greccy mogą zechcieć podjąć trud renegocjacji warunków pakietu pomocowego z Niemcami i innymi kredytodawcami, lecz w tym momencie zabiera głos weteren i ikona greckiego ruchu oporu i wzywa do postawienia Berlinowi bardziej ambitnego żądania.

Manolis Glezos, 89-letni polityk lewicy, wsławiony tym, że w maju 1941 r. wspiął się na Akropol i zerwał flagę ze swastyką, mówi że Niemcy są wciąż winne Grekom więcej pieniędzy z tytułu odszkodowań wojennych, niż Grecy z powodu kosztów dofinansowania.

„To nie my im, tylko Niemcy nam są winni”, powiedział Reutersowi podczas wywiadu w swoim biurze w Atenach, na tle szeregu plakatów wyborczych bloku Syriza, który zajął drugie miejsce w wyborach do parlamentu.

“W sumie są nam winni 162 mld euro bez odsetek. Jeśli dodać 3 %, daje to więcej niż bilion euro. Możemy jednak ponegocjować co do umorzenia części z nich”.

Glezos mówi, że Niemcy nie zgodziły się zapłacić odszkodowania za okupację nazistowską i grabież kraju w latach 1941-44 ani zwrócić kontrybucji narzuconej Grekom przez Trzecią Rzeszę.

Przemilczana kwestia reparacji wojennych wyszła na światło dzienne w tym roku i to ze zdwojoną siłą, gdy rząd grecki otarł się o konieczność ogłoszenia bankructwa, a Berlin zaczął pokrzykiwać na Greków, żeby przyjęli na siebie surowe warunki cięć w wydatkach w celu zrównoważenia bilansu.

Opinia Glezosa w tej sprawie cieszy się w Grecji szczególną powagą z powodu jego wojennej przeszłości oraz ciążącym nad nim wyrokiem śmierci wydanym in absentia przez nazistowskich okupantów.

Jest on jednym z najbardziej cenionych parlamentarzystów i otwierał listę kandydatów Syrizy w niedzielnych wyborach, i jak sam mówi, udzielił około 80 wywiadów różnym zagranicznym mediom.

Liczby, które przytoczył Glezos, wynikają z odszkodowań wojennych, jakie przyznano Grecji na konferencji w Paryżu w 1946 r. (ówczesne 7 mld $, jakie obecnie warte są 108 mld euro) oraz kontrybucji narzuconej Grekom (3,5 mld $ warte obecnie 54 mld euro).

W lutym, 28 parlamentarzystów postawiło wniosek pod obrady w sprawie odszkodowań wojennych, jakie winny są Niemcy. Minister, Stavros Dimas, skomentował sprawę jako kwestię otwartą.

Minister spraw zagranicznych Niemiec odparł na początku kwietnia, że Berlin uznaje swoją odpowiedzialność za wojnę, ale powiedział również, że wszelkie odszkodowania zostały Grekom wypłacone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.