Strona główna > Świat > Niemcy: Sondaż na temat religii i ich zagrożeń

Niemcy: Sondaż na temat religii i ich zagrożeń

Za: http://www.autonom.pl/?p=5469

Data publikacji: 28.04.2013

wi1

51 proc. Niemców uważa islam za zagrożenie, a w dawnej NRD, gdzie mieszka bardzo mało muzułmanów, jest to nawet 57 proc. – podał w sobotę tygodnik “Welt am Sonntag”, cytując wyniki przeprowadzonego przez Fundację Bertelsmanna sondażu na tematy religijne.

Jak zaznacza agencja DPA, w 2010 roku ówczesny prezydent Niemiec, Christian Wulff, wywołał gwałtowną dyskusję swą wypowiedzią, w której oświadczył, że islam należy do Niemiec. Najnowsza ankieta ujawniła jednak, iż dokładnie 50 proc. Niemców jest przeciwnego zdania.

19 proc. spośród blisko 2 tys. respondentów sondażu uznało za zagrożenie judaizm, a wskaźnik ten był identyczny zarówno we wschodniej, jak i zachodniej części Niemiec. W odniesieniu do chrześcijaństwa opinię taką zadeklarowało 15 proc. mieszkańców byłej NRD i 9 proc. mieszkańców zachodnich krajów związkowych, zaś w odniesieniu do ateizmu odpowiednio 16 i 36 proc.

Jednocześnie, 85 proc. ankietowanych poparło pogląd, że należy być otwartym na wszystkie religie, a 60 proc. uważa rosnące zróżnicowanie wyznaniowe za wzbogacenie życia społecznego, przy czym 64 proc. widzi w tym zjawisku przyczynę konfliktów.

na podstawie: Welt am Sonntag

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.