Strona główna > Bez kategorii > Niemcy nie będą wypłacać odszkodowań za przestępstwa nazistów Grekom i Włochom. Niemcy płacą tylko Żydom

Niemcy nie będą wypłacać odszkodowań za przestępstwa nazistów Grekom i Włochom. Niemcy płacą tylko Żydom

Źródło: http://shturmnovosti.com/view.php?id=33285

Data publikacji: 03.02.2012 r.

Tłum z j. ros. wMordechaj

Sąd międzynarodowy w Hadze uwolnił Niemcy od obowiązku płacenia rekompensat za przestępstwa nazistów, pisze Der Spiegel. W 2008 roku przedstawicielstwo rządu Republiki Federalnej Niemiec zwróciło się do Hagi, żeby rozsądzić spór dotyczący żądań włochów w sprawie materialnych rekompensat za zmarłych w wyniku działań nazistów. W tej skardze chodziło o zdarzenia w okresie wrzesień 1943-maj 1945 roku na terytorium okupowanym we Włoszech przez Niemców.

W listopadzie 2008 r. Wyższy Sąd Kasacyjny Włoch rozstrzygnął żądania dziewięciu potomków dwóch mieszkańców wioski Civitella, których w 1944 r. rozstrzelali żołnierze Wehrmachtu i przyznał im rację. Zgodnie z wyrokiem sądu, władze RFN powinny były wypłacić włochom jeden milion euro.

W ten proces byli zaangażowani również Grecy, którzy usiłowali otrzymać odszkodowanie od Niemiec za swych krewnych, zabitych przez esesmanów w czerwcu 1944 r. w greckiej wiosce Distomo. Włochy zezwoliły Grekom składać pozwy przeciw RFN za pośrednictwem swoich sądów.

Niemcy odmówiły zapłaty i zwróciły się do Hagi, ażeby ten rozpoznał problem prawny, czy dopuszczalny jest taki tryb sądowy zgodnie z normami prawa międzynarodowego. Rząd Niemiec wnosił o wydanie orzeczenia w przedmiocie, czy osoba fizyczna może we własnym kraju wnieść pozew przeciwko innemu państwu. Sąd międzynarodowy podjął decyzję na korzyść Niemiec. Przedmiotowe orzeczenie zostało opublikowane na stronie sądu.

Wcześniej Włochy starały się zaskarżyć działania strony niemieckiej, lecz poprzednia skarga wniesiona przez Włochów do sądu międzynarodowego, została oddalona w lipcu 2010 r. Władze włoskie starały się dowieść, że w tym wypadku sprawa dotyczy przestępstw przeciwko ludzkości i dlatego Niemcy nie mogą zasłaniać się immunitetem państwowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.