Strona główna > Polska > Niemcy już gotowe budować nowe kopalnie w Polsce! Pierwsza za kilkanaście miesięcy!

Niemcy już gotowe budować nowe kopalnie w Polsce! Pierwsza za kilkanaście miesięcy!

Za 150 mln euro niemiecka firma wybuduje od podstaw nową kopalnię na Śląsku. Koncesja już jest!

a

Kopalnia, którą zamierza wybudować niemiecka firma HMS Bergbau AG właśnie otrzymała pozwolenie na poszukiwanie węgla. W okolicach Orzesza wykonane zostały odwierty potwierdzające obecność ogromnych pokładów węgla.

Do inwestowania w Polsce niemiecką firmę namówił Jerzy Markowski, wiceminister gospodarki w rządach Oleksego i Cimoszewicza, obecnie prezes Silesian Coal.

HMS Bergbau AG zostało założone jako HMS Bergbau Agentur AG w 1995 i początkowo zajmowało się sprzedażą węgla i produktów pochodnych, zaopatrując przede wszystkim mniejszych producentów energii elektrycznej w Niemczech.

Dzisiaj firma HMS Bergbau AG, poprzez swoją energiczną i konsekwentną działalność, ugruntowała swoją pozycję jako ważny i niezawodny podmiot na międzynarodowym rynku handlu węglem. Przedsiębiorstwo rozwija się bardzo dynamicznie, wkraczając w nowe obszary działalności takie jak wydobycie węgla i usługi logistyczne.

HMS charakteryzuje się doskonałą bazą kontaktów ze swoimi partnerami handlowymi oraz otwartością w poszukiwaniu nowych rozwiązań biznesowych. Dzięki wieloletniemu know-how oraz wysokiej motywacji profesjonalnego zespołu HMS jest w stanie energicznie i zdecydowanie przekształcić dobre pomysły w konkretne możliwości biznesowe.

HMS Bergbau AG charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem niezależności: jest niezależne zarówno od dostawców, jak i od klientów czy też od udziałowców firmy. Założycielem i prezesem firmy jest Heinz Schernikau i przedsiębiorstwo znajduje się w większościowym posiadaniu rodziny Schernikau – czytamy na stronie niemieckiej firmy.

– To koncern, który ma siedem kopalń w Indonezji i trzy w RPA. Od ponad trzydziestu lat handlują węglem. Doszli do wniosku, że trzeba handlować własnym węglem, bo rynek jest chłonny – tłumaczy Markowski.

Już rozpoczęły się wiercenia w miejscu planowanej kopalni. – To dwa otwory o głębokości tysiąca metrów, one potwierdzą zasoby. Zaraz potem spółka wystąpi o koncesję na eksploatację złoża Orzesze. Są pieniądze, startujemy – mówi Jerzy Markowski.

Inwestycja szacowana jest na ok. 150 mln euro. Wydobycie ma się odbywać z poziomu 700-1200 metrów, docelowe wydobycie węgla ma wynieść 3 mln ton węgla koksowego (60 proc.) i energetycznego (40 proc.). – Zasoby udokumentowane wynoszą 1 miliard 200 mln ton, cztery razy więcej niż na Budryku – mówi Markowski.

W nowej kopalni ma znaleźć zatrudnienie ok. 1,5 tys. osób.

Michał Polak

Fot. TimothyJ/flickr.com, creative commons

Źródło: http://www.prawy.pl/gospodarka/8077-niemcy-juz-gotowe-budowac-nowe-kopalnie-w-polsce-pierwsza-za-kilkanascie-miesiecy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *