Strona główna > Świat > Niemcy duszą się pod kloszem

Niemcy duszą się pod kloszem

„NATO jest jedyną strukturą, mającą możliwość rozpowszechniania dezinformacji na pierwszych stronach gazet wszystkich państw UE” – Thierry Meyssan.

a
Schemat powielania propagandy amerykańsko-NATO-wskiej w krajach niemieckojęzycznych według raportu „Grupy ds. badań propagandy w mediach szwajcarskich” z czerwca 2016 r.

„Freie Welt”: Niemieckie media pod kloszem zachodnich służb specjalnych

Większą część [publikowanych przez siebie] wiadomości media niemieckie pozyskują ze światowych agencji informacyjnych, które zajmują się propagandą w interesie USA, UE i NATO – pisze „Freie Welt” [„Wolny Świat”][1]. Do takiego wniosku doszli eksperci z „Grupy ds. badań propagandy w mediach szwajcarskich” [„Forschungsgruppe zu Propaganda in Schweizer Medien”][2]. Według ich ustaleń, zachodnie służby specjalne współpracują z agencjami medialnymi i w razie potrzeby podrzucają im odpowiednią „papkę informacyjną”.

Zachodnie służby specjalne celowo manipulują mediami światowymi w celu siania propagandy i dezinformacji – informuje [gazeta i portal] „Freie Welt”. Świadczy o tym raport „Grupy ds. badań propagandy w mediach szwajcarskich”. Szczególną uwagę poświęca się w nim roli odgrywanej przez największe agencje informacyjne w naświetlaniu wydarzeń na świecie – wyjaśnia gazeta.

Przedmiotem badań były informacje o konflikcie syryjskim [rozpowszechniane] w Niemczech, Austrii i Szwajcarii – kontynuuje „Freie Welt”. Eksperci doszli do wniosku, że większość [publikowanych tam wiadomości] wiadomości media niemieckie pozyskują od trzech światowych agencji informacyjnych: AP [Associated Press], AFP [Agence France Presse] i Reuters [Reuters Group plc]. Przy czym, z powodu braku odpowiedniej liczby [własnych] korespondentów zagranicznych, również niemieckie agencje informacyjne zmuszone były polegać na informacjach uzyskiwanych z dominujących źródeł – zauważa gazeta.

Za [takim, a nie innym] przedstawianiem wojny domowej w Syrii kryją się [w krajach niemieckojęzycznych] interesy zachodnich rządów i służb specjalnych – czytamy w wynikach badania. Aż 82 % artykułów, komentarzy i wiadomości było napisanych dla poparcia stanowisk USA, UE i NATO. Przy czym, zamiast poszukać propagandystów u siebie, zachodnie gazety i telewizje oskarżają o uprawianie propagandy wyłącznie swoich [wschodnich] konkurentów.

Ponadto, zachodnie służby specjalne utrzymują bezpośrednie kontakty z mediami i wykorzystują je do tego, żeby – w razie potrzeby – podrzucać [własnym mediom] odpowiednią „papkę informacyjną” – twierdzą naukowcy. W artykułach pisze się później, że informacje dotarły ze źródeł „zbliżonych do kręgów rządowych lub wojskowych”. W ten sposób agencje informacyjne stają się narzędziem do rozpowszechniania propagandy i dezinformacji na całym świecie – pisze gazeta.

Tłum./Пер. – GG.

[1] – Berichterstattung in der Hand dreier globaler Nachrichtenagenturen [Przedstawianie wydarzeń w rękach trzech globalnych serwisów informacyjnych.

2] – Der Propaganda-Multiplikator: Wie globale Nachrichtenagenturen und westliche Medien über Geopolitik berichten. Ein Beitrag des Forschungsprojekts zu Propaganda in Schweizer Medien, Juni 2016 / Powielacz propagandy: W jaki sposób globalne agencje informacyjne i zachodnie media informują o geopolityce. Wnioski projektu badawczego na temat propagandy w mediach szwajcarskich, czerwiec 2016 / Множитель пропаганды: Каким образом глобальные информационные агентства и западные СМИ информируют о геополитике. Выводы исследовательского проекта на тему пропаганды в швейцарских СМИ, июнь 2016 года https://swisspropaganda.wordpress.com/der-propaganda-multiplikator/

Tekst oryginalny / Оригинальный текст: Freie Welt: Немецкие СМИ под колпаком западных спецслужб https://russian.rt.com/inotv/2016-06-12/Freie-Welt-Nemeckie-SMI-pod

Za: http://polski.blog.ru/221651811.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *