Strona główna > Świat > Niemal wszyscy liderzy rosyjskiej opozycji liberalnej są Żydami lub mają żydowskie pochodzenie

Niemal wszyscy liderzy rosyjskiej opozycji liberalnej są Żydami lub mają żydowskie pochodzenie

Niemal wszyscy liderzy rosyjskiej opozycji liberalnej są Żydami lub mają żydowskie pochodzenie

„Niemal wszyscy liderzy rosyjskiej opozycji liberalnej są Żydami lub są żydowskiego pochodzenia” – Michael Edelstein, wykładowca w Moscow State University, pisze dla żydowskiego miesięcznika L’chaim.

Kevin MacDonald (Occidental Observer) – 5.03.2019


Jest oczywiste, że istnieje silny żydowski wpływ na Zachodzie przeciwny Rosji, zwłaszcza zauważalny w izraelskim lobby i wśród neokonów / neocons — Victoria Nuland powiązania rodzinne Victorii Nuland, i do głowy przychodzi jej rola w rewolucji ukraińskiej.

Borys Niemcow i Bill Clinton

Jest tego wiele powodów, z pewnością w tym sojusz Rosji z Iranem i Syrią w czasie, gdy Izrael i lobby izraelskie robią wszystko co w ich mocy, aby promować wojnę z obu stronami. To proste, żydowska wrogość wynika z tego, że Rosja pod rządami Władimira Putina okazała się znacznie bardziej nacjonalistyczna niż dobra dla Żydów czy Izraela.

 

Artykuł w The Jerusalem Post, fragment poniżej, mówi o bardzo prominentnej roli Żydów w Rosji przeciwnej Putinowi – o opozycji Putin mówi jako o „piątej kolumnie” w Rosji. Ale poza różnicami w polityce zagranicznej, pojawiają się również podteksty rażącej niechęci wobec roli żydowskich oligarchów w grabieży kraju pod rządami Jelcyna. Niemcow, jak wspomniano w artykule, był drugim po Jelcynie.

Artykuł jeszcze raz podnosi podstawowe problemy żydowskiej lojalności w diasporze. Jak w okresie 1880-1917 (here, s. 66-67), jest wspólne stanowisko wśród zorganizowanej wspólnoty  żydowskiej w diasporze przeciwko Rosji, teraz zabarwione żydowską lojalnością do Izraela w czasach kiedy dla izraelskiego lobby główną scenę zajmowała wojna z Iranem. Jak w okresie 1880-1917, to poskutkowało tym, że w diasporze wspólnoty żydowskie wolały politykę zagraniczną niekoniecznie zgodną z interesami krajów w których żyją, a zgodne z międzynarodowymi interesami żydowskimi.

Źródło: The Jerusalem Post „Mord Niemcowa przypomina rosyjskim Żydom zastarzały antysemityzm / “Nemtsov murder reminds Russian Jews of lingering anti-Semitism

Żydowski badacz z St. Petersburga, Zicer, 55, ma ograniczone nadzieje na zmiany w kraju, który zajmuje 148 miejsce w rankingu wolności prasy, i gdzie kilku krytyków Putina albo zginęło w tajemniczych okolicznościach, albo zostało uwięzionych za to, co oni i wielu zachodnich obserwatorów uważają za sfabrykowane oskarżenia o korupcję.

Ale w niedzielę Zicer maszerował przez St Petersburg z 10.000 ludzi, wielu z nich Żydzi, w proteście mordu w śródmieściu Moskwy Borysa Niemcowa, byłego wicepremiera. Niemcow, lider opozycji, został zastrzelony w sobotę kilka godzin po wezwaniu współobywateli do uczestnictwa w wiecu przeciwko udziałowi Rosji w wojnie na Ukrainie…

„Ten mord i podżeganie, które je poprzedziło, jest tak szokujące, że nie mogłem dłużej pozostać obserwatorem” – powiedział Zicer.

Czy Kreml nakazał zabójstwo czy nie, jak zarzucali niektórzy, Zicer obwinia rosyjskiego prezydenta z uwagi na „dzikie podżeganie na jakie w ostatnich miesiącach zezwalał w mediach przeciwko Niemcowowi i innym działaczom opozycji”.

Rzecznicy Kremla zaprzeczyli wszelkiemu uczestnictwu w zabójstwie.

Dla wielu rosyjskich Żydów, mord Niemcowa – fizyka i liberalnego polityka, urodzonego z matki Żydówki i ochrzczonego w Cerkwi – jest niepokojącym przypomnieniem bezbronności członków stosunkowo zamożnej mniejszości z historią bycia kozłem ofiarnym, silnymi związkami z Zachodem i głębokim przywiązaniem do kosmopolitycznych wartości i praw człowieka.

Jak w Ameryce i na Zachodzie / U.S. and throughout the West, Żydzi w Rosji przyjmują poglądy korzystne dla Żydów w diasporze, opowiadając się za „kosmopolitycznymi wartościami i prawami człowieka”, a jednocześnie zdecydowanie wspierając Izrael z jego silnymi wartościami nacjonalistycznymi i systemowym uciskiem i czystkami etnicznymi Palestyńczyków. Żydzi słusznie postrzegają Zachód jako reprezentujący wartości kosmopolityczne, sprzeciwiający się utożsamianiu narodu z interesami etnicznymi czy nacjonalistycznymi jego tradycyjnych ludów, i jak wielokrotnie tu zauważano i jako główne przesłanie The Culture of Critique, stworzenie Zachodu jako kosmopolityczny, był żydowskim projektem przez cały XX wiek, który przyniósł efekty w latach 1960, i przyśpieszył w następnych dziesięcioleciach.

Morderstwo uderzyło szczególnie mocno w liczną rosyjską inteligencję żydowską, ponieważ „prawie wszyscy przywódcy liberalnej opozycji są albo w pełni żydowscy, albo mają żydowskie pochodzenie” – powiedział Michael Edelstein, wykładowca na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym i felietonista dla żydowskiego miesięcznika L’chaim. „Jego mord to najgorszy punkt w procesie, który rozpoczął się około 2 lata temu, w wyniku którego żydowska inteligencja i jej środowisko czują się bardziej niespokojne niż kiedykolwiek wcześniej w postkomunistycznej Rosji”…

W wywiadzie dla Newsweek kilka godzin przed śmiercią, Niemcow powiedział, że rosyjska gospodarka upada z powodu polityki Putina.

Poparcie Rosji dla separatystów na Ukrainie „wkraczało w kosztowną bratobójczą wojnę na Ukrainie i bezcelową konfrontację z Zachodem” – powiedział Niemcow.

„Wszyscy odczuwamy skutki tej szaleńczej polityki” – powiedział Niemcow, dodając, że wykorzystywanie przez Putina mediów przypomina mu szefa nazistowskiej propagandy Josepha Goebbelsa.

Na taką krytykę Putin odpowiedział odnosząc się do przeciwników działań Rosji na Ukrainie – szczególnie aneksji Półwyspu Krymskiego – jako V kolumny. I choć Putin nie wymienił Niemcowa z nazwiska, to powszechnie uważano, że mówił o nim, najważniejszym polityku obozu liberalnego. Rosyjskie media, które uznały, że mają bliskie powiązania z Kremlem, opublikowały nazwisko Niemcowa na listach podejrzanych zdrajców, które zaczęły krążyć wkrótce po tym, jak osoby znajdujące się na listach wyraziły sprzeciw wobec aneksji Krymu przez Rosję w marcu 2014.

Nazwanie opozycji liberalnej V kolumną jest równoznaczne z kwestionowaniem jej lojalności wobec rosyjskich interesów narodowych w utrzymywaniu bliskich więzi gospodarczych i kulturowych z sąsiednimi krajami (zob. John Mearsheimer „Dlaczego kryzys ukraiński jest winą Zachodu / “Why the Ukraine crisis is the West’s fault“). Ponownie, biorąc pod uwagę rozbieżność w polityce zagranicznej Rosji w stosunku do Izraela i diaspory społeczności żydowskiej, jest tu więcej niż powiew zarzutu nielojalności.

W wywiadzie TV w 2010, Putin powiedział, że Niemcow i inni z opozycji ukradli miliardy Rosjanom i „sprzedaliby całą Rosję” gdyby mieli okazję.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to odniesienie do notorycznie skorumpowanych, przytłaczająco żydowskich oligarchów, którzy w końcu kontrolowali podstawowe gałęzie przemysłu w Rosji w czasach Jelcyna. Oświadczenie to nawiązuje do ich braku uczuć i troski o Rosję; znaczna część bogactwa oligarchów trafiła na Zachód na szwajcarskie konta bankowe itp. Była to naprawdę sprawa ograbienia Rosji przez ludzi bez związków etnicznych z narodem rosyjskim – finansowa wersja następstwa rewolucji bolszewickiej.

„Niemcow był na każdej liście zdrajców opublikowanej w internecie i wygłaszanych w państwowej TV” – napisał żydowsko-rosyjski dziennikarz Leonid Bershidsky w Bloomberg View po mordzie.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to odniesienie do notorycznie skorumpowanych, przytłaczająco żydowskich oligarchów, którzy w końcu kontrolowali podstawowe gałęzie przemysłu w Rosji w czasach Jelcyna. Oświadczenie nawiązuje do ich braku uczuć i troski o Rosję; znaczna część bogactwa oligarchów trafiła na Zachód na szwajcarskie konta bankowe itp.

Bershidsky dodał: „Nie pomogło to, że był Żydem. Był silny nurt antysemityzmu w kampanii szkalującej”.

Ale niektórzy Rosjanie wątpią, żeby Putin zadał sobie trudu nakazania zabójstwa głośnej postaci, która ostatecznie może być bardziej kłopotliwa martwa niż żywa. W końcu Niemcow nie zdobył powszechnej popularności poza miejskimi elitami, i nigdy nie stanowił żadnego realnego politycznego zagrożenia dla Putina.

Edelstein napisał, że „może być antysemityzm w internecie i w kręgach skrajnie prawicowych”, ale „Niemcowa nie postrzegano jako Żyda i nie był atakowany z tego powodu”.

Dowody w mordzie Niemcowa, zdaniem Edelsteina, „wskazują ma ultranacjonalistów, może bojowników, którzy walczyli na Ukrainie, może tylko ich sympatyków”.

Sam Niemcow był otwarty o matce Żydówce, i powiedział, że rzadko odczuwał jakąś dyskryminację.

Ale to jest żydowska historia, jedna z otrzeźwiającymi implikacjami dla tego jak mysli się o liberalnym ruchu opozycyjnym w Rosji, i demonizacji Rosji w zachodnich mediach i kręgach politycznych.

Źródło: Occidental Observer

 

https://russia-insider.com/en/politics/nearly-all-leaders-russian-liberal-opposition-are-jewish-or-have-jewish-background/ri22804

tłumaczenie: Ola Gordon

One thought on “Niemal wszyscy liderzy rosyjskiej opozycji liberalnej są Żydami lub mają żydowskie pochodzenie

  1. Może towarzyszka Gordon potłumaczy coś o gloryfikacji stalinizmu i sowietów przez putinowski reżim (skrajnie filosemicki) zamiast babrać się w tym ścieku i propagandzie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.