Strona główna > Zdrowie > Niedobór białka – 7 znaków ostrzegawczych

Niedobór białka – 7 znaków ostrzegawczych

Białko jest ważnym budulcem organizmu – włosy, paznokcie i tkanki mięśniowe potrzebują białka. Poniżej 7 znaków ostrzegawczych wskazujących na jego niedobór:

a

1 – Opuchnięte oczy

Niedobór białka może obniżyć ilość białka osocza we krwi, co może doprowadzić do choroby zwanej obrzękiem [oedema]. Tę redukcję białka osocza może wywołać niewystarczająca ilość żelaza odkładanego przez wątrobę. jeśli nie ma żelaza do pomocy w produkcji hemoglobiny, skutkiem tego jest anemia, i może objawić się obrzęk.

2 – Bufiaste / opuchnięte policzki

Mogą być rezultatem obrzękłych ślinianek / ślinianek przyusznych [salivary glands / parotid glands] i mogą wskazywać na nierównowagę białkowo-węglowodanową. Ten obrzęk może wystąpić na każdym etapie choroby i może również doprowadzić do zwisania w tym regionie.

3 – Opuchnięte dłonie

Poza twarzą, obrzęk może wystąpić także w innych częściach ciała. Kiedy masz niedobór białka, osłabiają się mięśnie i ich wygląd.

Kiedy organizm nie znajduje białka w pokarmach, korzysta z innych regionów organizmu by to zrekompensować. Jednym z nich są okładziny mięśni. Białko odgrywa ważna rolę w zachowywaniu równowagi wody w organizmie. Bez białka organizm może niepoprawnie składać wodę i pojawia się obrzęk, nadmiar wody pod skórą.

To dlatego puchną ręce, kiedy organizm pobiera białko z tkanek w tym miejscu.

4 – Przerzedzające się włosy

Chociaż genetyka może być ważnym czynnikiem w przerzedzaniu się włosów, powodem tego może być także niedobór białka. Kiedy nie dostajemy go w wystarczającej ilości, organizm przechodzi do „trybu zachowawczego” i przestaje wysyłać cenne białko jako odżywkę dla włosów i paznokci. To dlatego stan włosów i paznokci jest ważnym wskaźnikiem zbadania czy masz niedobór białka.

5 – Sucha lub łuszcząca się skóra

Brak białka może spowodować wysuszenie skóry i łuszczącej się wysypki. To sprawia, ze wtedy skóra jest bardziej podatna na oparzenie słoneczne. Niedobór białka może również doprowadzić do przebarwień skóry, czego skutkiem są plamy na skórze, i może doprowadzić do otwarcia się skóry na infekcje grzybowe takie jak kandida.

6 – Niejasne myślenie

Niedobór białka spowalnia funkcję mózgu i obniża funkcje poznawcze. Ponadto białko odgrywa istotną rolę w pomocy neuronom komunikować się z mózgiem i całym organizmem, i może się skończyć pogorszeniem się funkcji mózgu, zmiana nastrojów i zdolności psychicznych.

7 – Poczucie ospałości

Odczuwanie stałego zmęczenia, niskich poziomów energii i ogólnie „zmęczenia” mogą być oznakami niedoboru białka. Pewne wysoko-białkowe pokarmy zawierają aminokwas tyrozynę, który promuje neuroprzekaźniki wzmacniające aktywność, czujność i energię.

Jeśli masz któryś z tych ostrzegawczych objawów, możesz to zmienić stosując dietę bogata w białko, oraz włączyć do diety orzechy, nasiona, jaja, spirulinę i warzywa takie jak brokuły i szpinak.

– – –

Oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie na białko (roślinne)

Krok 1: znajdź wartość swojego „P”

dzieci 4-13 lat             0.43

nastolatki 14-18          0.39

dorośli                         0.36

Krok 2: oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie

P x waga = dzienne zapotrzebowanie na białko [np. 0.36 x 80 kg = 0,0288kg = 28.8 g]

Najlepsze źródła białka roślinnego:

– indonezyjska tempeh = sfermentowana soja         1 / 2 op. 20 g

– soczewica                                                               szklanka 18 g

– rośliny strączkowe                                                  szklanka 14.5 g

– sezam                                                                     3 łyżki 10 g

– komosa ryżowa                                                      szklanka 9 g

7 Warning Signs of Protein Deficiency

Źródło: http://blogs.naturalnews.com/7-warning-signs-protein-deficiency/

Christopher Drummond – 24.10.2014, tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *