Niech Się Święci 1 Maja!

Wszyscy wiemy, że 1 maja to dzień wolny od pracy. Mało kto jednak wie, że święto to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i obchodzone jest na całym świecie. W Sosnowcu co rok przypominają o tym wydarzeniu tradycyjnym pochodem pierwszomajowym.

Orkiestra górnicza, związkowcy, koła gospodyń wiejskich, działacze lewicowi i mieszkańcy tradycyjnie spotkali się przed sosnowieckim magistratem.

Wymachując flagami, kwiatami i balonami, niosąc transparenty uczestnicy udali się do Parku Sieleckiego w pochodzie pierwszomajowym, na wzór tych organizowanych w poprzedniej epoce. Wszystko po to by przypomnieć o świecie pracy – ustanowionym by przypomnieć o robotnikach strajkujących w Chicago w XIX wieku.

Jest to ponad stu letnia tradycja. Myślę, że manifestują tu ludzie, którym szczególnie bliskie są prawa pracy. Bo mimo niskiej stopy bezrobocia, rosnących wskaźników wynagrodzeń, nadal w obszarze pracy jest wiele do zrobienia. Wciąż jesteśmy narodem najciężej pracującym i najsłabiej wynagradzanych w Unii Europejskiej.(—).
Sosnowiecki pochód to również okazja do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec obecnej polityki państwa. Przybyli przedstawiciele lewicy podkreślali, że o pracowników trzeba nadal walczyć  i wspominali wydarzenia z Chicago, które w XIX wieku zapoczątkowały święto pracy. Nie zabrakło też okrzyku „niech się święci pierwszy maja”. A po przemowach, na przybyłych czekał piknik.

Całe nasze społeczeństwo się zmienia, zmieniając się też nasze przyzwyczajenia. Mamy do czynienia z długim weekendem majowym, a młode pokolenie kompletnie nie rozumienie tego święta, nie jest do niego przywiązane. Dziś łatwiej skrzyknąć ludzi na wydarzenie na facebooku niż na pochód pierwszo majowy. Dlatego na mieszkańców w parku czeka piknik. Z roku na rok rozwijać będziemy tą formułę, by z naszymi treściami docierać do ludzi podczas dobrej zabawy – dodaje Niedziela.

Pochód pierwszomajowy i piknik połączone są z rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do wieczora w Sielcu czekają konkursy, zawody i występy muzyczne.

—————
https://silesion.pl/niech-sie-swieci-1-maja-01-05-2017
Niech się święci 1 maja
Jędrzej Bogus
01 maja 2017 R.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.