Strona główna > Bliski Wschód > Niebezpieczne związki

Niebezpieczne związki

al-sisi, marionetka izrahella

al-sisiNiebezpieczne związki przywódców puczu w Egipcie zaczynają wychodzić na jaw. Szefowie armii egipskiej wdzięczni za wsparcie izrahella.

middleeastmonitor.com

Egipska armia i izrahell znacznie się do siebie zbliżyły w czasie, jaki upłynął od chwili zamachu stanu. W Haaretz, dziennikarz Amos Harel, zasugerował, że egipsko-izrahellskie relacje stały się teraz rzeczywiście mocniejsze, niż to było podczas rządów Mubaraka. Po zamachu stanu, to do izrahella zwrócili się Egipcjanie w sprawie otrzymania zapewnienia, że amerykański rząd i nowy egipski rząd reżimowy, osiągną porozumienie. Mimo obalenia demokratycznie wybranego rządu, co było powszechnie uważane za zamach stanu, izrahell nie próbował używać tego faktu i zachęcał Amerykę do zaakceptowania tego wydarzenia jako zmianę reżimu. W ten sposób izrahell zagwarantował Egiptowi, że amerykańska pomoc finansowa będzie kontynuowana, pomimo tego, że dokonanie zamachu stanu oznacza zawieszenie takiej pomocy na mocy prawa amerykańskiego.

Rola izrahella w zapewnieniu stałej pomocy USA dla armii w Egipcie pozwoliła na rozwinięcie silniejszych więzi. Wydarzenia w Egipcie od zamachu dowiodły, jak bardzo wdzięczna jest armia Egiptu dla izrahella. Szczególny nacisk armii egipskiej na sprawy Synaju i Strefy Gazy od razu zdobyły przychylność izrahellczyków. Mieszkańcy Gazy szczególnie szybko odczuli ciężar cieplejszych relacji między tymi dwoma reżimami. W ostatnich tygodniach wojsko egipskie zamknęło wszystkie tunele łączące Egipt ze Strefą Gazy oraz wprowadziły ograniczenia na przejściu granicznym w Rafah.

Zamknięcie tuneli miało znaczący wpływ na sytuację Palestyńczyków, zmuszając władze Gazy, aby zwróciły się do izrahella w sprawie importu paliw za cenę wynoszącą sześć razy więcej niż koszt zakupu w Egipcie. Gospodarka tunelowa, jaka dostarczała podstawowe produkty dla blokowanej Gazy, została wyłączona z użytku i spowoduje dalsze napięcia finansowe dla gospodarki. Ograniczenia dotyczące Rafah spowodowały mniejszy ruch graniczny Palestyńczyków, włącznie z tymi, którzy potrzebują pilnego dostępu do pomocy medycznej. Przejście graniczne w Rafah pozwalało na swobodniejszy ruch podczas prezydencji Mohameda Morsi, a to budziło wściekłość izrahella.

Nowy kierunek polityczny Egiptu porzucił też interesy Hamasu, powodując dużo radości ze strony izrahella. Przed zamachem, ze wsparciem Bractwa Muzułmańskiego, siły Hamasu w Gazie rosły i Hamas wykorzystał tę okazję, aby wesprzeć Assada podczas wojny w Syrii. Teraz Hamas musi się zmierzyć z rosnącą izolacją. Aby jeszcze bardziej osłabić Hamas, armia egipska wypuściła pogłoski o zaangażowaniu Hamasu w działalność terrorystyczną w Egipcie. W zeszłym tygodniu po zamachu na egipskiego ministra spraw wewnętrznych użyto tego wydarzenia do wplątania Hamasu, gdy lokalne media sugerowały, że to on był zaangażowany w zamach bombowy.

Na Synaju, armia egipska również rozpuściła plotki o działalności terrorystycznej. Wskutek twierdzeń o istnieniu islamskich grup terrorystycznych działających w tym regionie, armia zwiększyła swą obecność. Według traktatu pokojowego z Camp David, Egipcjanie potrzebują zgody izrahella, aby móc to zrobić, i jest to kolejny przykład, że relacje się zacieśniają, skoro izrahell usankcjonował to wzmocnienie sił wojskowych. Armia egipska podobno zabiła 100 aktywistów na Synaju, raniła i aresztowała setki innych. Kolejne doniesienia wskazują, że armia egipska opracowuje obecnie plan strefy buforowej na Synaju, aby zapobiec przemytowi broni i terrorystów do i ze Strefy Gazy. Raporty sugerują, że strefa buforowa obejmie obszar kontrolowany przez wojsko, i że obecni mieszkańcy zostaną zmuszeni do porzucenia swoich domów bez ostrzeżenia.

Armia egipska miała możliwość zmontować zamach na demokratycznie wybranego prezydenta Egiptu, zapewnić sobie dalszy wpływ czeków z Ameryki i wzmocnić zasięg władzy od momentu zamachu stanu dzięki pracy i słowom poparcia ze strony izrahellczyków. Mimo, że wzmocnienie więzi nie jest publicznie ujawniane, Egipcjanie chcą okazać izrahellczykom swoją wdzięczność za wsparcie. W tym duchu można zakładać, że ataki armii celem ochrony interesów izrahella z pewnością nasilą się.

źródło: http://theuglytruth.wordpress.com/2013/09/12/egypts-coup-leaders-grateful-for-israeli-support/

przygotował: stophasbara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.