Strona główna > Zdrowie > Te „niebezpieczne” tłuszcze zwalczają cukrzycę typu 2

Te „niebezpieczne” tłuszcze zwalczają cukrzycę typu 2


Szwedzcy naukowcy przez 14 lat badali 26.930 osób w wieku 45-70 lat. Wykryli, ze ci którzy spożywali tłuszcze nasycone mieli o 20% mniejsze ryzyko tej powszechnej choroby. [1] W rzeczywistości spożywający 8 porcji dziennie nawet bardziej zmniejszali to ryzyko. I to jest dobra wiadomość…

a

Zachorowalność na tę chorobę wzrasta, jest to największe zagrożenie dla zdrowia w zachodnim świecie. Najnowsze liczby pokazują, że jest na siódmym miejscu powodów zgonu w Ameryce. Cierpi na nią ponad 30 mln Amerykanów, czyli ponad 10% populacji. I taka sama liczba nawet nie wie że ją ma. Co gorsze, około 90% Amerykanów jest zagrożonych tą chorobą.

Spożywanie tłuszczów nasyconych – nawet tych z najmniej prawdopodobnych źródeł – może ustrzec cię przed tą śmiertelną chorobą… której nigdy nie kojarzyłbyś z tymi tłuszczami.

Mówimy tu o cukrzycy typu 2 [dorosłych].

Te tłuszcze to: masło, pełnotłuste śmietana, ser i mleko. Ale nie daj się ogłupić – tylko te produkty które pochodzą od krów pastwiskowych. Prawda jest taka, że europejskie krowy są pastwiskowe [ha ha ha – OG]

Amerykańskie krowy karmi się tylko wywołującym stan zapalny zbożem, a nawet ono nie jest organiczne. Nie jest żadną niespodzianką to, że mleko i masło to tylko puste kalorie, a pasteryzacja mleka wygotowuje z niego wszystkie substancje odżywcze.

Najważniejsze – masło, mleko, ser i śmietanę kupuj tylko z małych eko-gospodarstw.

This Food Myth is Putting Your Heart in Danger

This Food Myth is Putting Your Heart in Danger

Tłum. Ola Gordon.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *