Strona główna > Zdrowie > Niebezpieczne paragony (kasowe i bankomatowe) [skrót]

Niebezpieczne paragony (kasowe i bankomatowe) [skrót]

Używane w produkcji paragonów chemikalia mogą zwiększać ryzyko chorób takich jak cukrzyca, otyłość i nowotwory:

  • mogą być wchłaniane do krwiobiegu przez skórę

  • bisfenol-A  – znany jako BPA – może zakłócać pracę hormonów

a

Naukowcy z University of Missouri wykryli, że BPA może przedostać się do krwiobiegu przez skórę. Jest wchłaniany dużo szybciej wymieszany z innymi substancjami po dotknięciu go, takimi jak krem do opalania, mydło lub dezynfektant do rąk.

Ostrzegają także, że człowiek może wchłonąć ten środek chemiczny kiedy dotknie ust po trzymaniu tego paragonu – ryzyko szczególnie wysokie w restauracjach.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Żywności [EFSA] w ubiegłym roku nie znalazła istotnego ryzyka dla zdrowia, oprócz bardzo małych dzieci.

Organizacja ta wykryła, że tylko paragony kasowe stanowią nie większe niż 15% ryzyko narażenia na tę substancję, a ogromna większość minimalnego stężenia BPA w organizmie pochodzi z opakowań produktów i samej żywności. Obecnie EFSA analizuje swoje odkrycia i zapowiada nowy raport przed Bożym Narodzeniem.

Ale amerykańscy naukowcy powiedzieli, że paragony stanowią dużo większe ryzyko niż uważano wcześniej.

Prof. Frederick vom Saal, którego pracę opublikowało czasopismo PLOS One, powiedział, że BPA zakłóca działanie estrogenu, żeńskiego hormonu płodności, jak i innych istotnych balansów chemicznych w organizmie.

„Paragony sklepowe i z fast foodów, bilety lotnicze, kwity z ATMów i inne papierki wszystkie używają ogromnych ilości BPA na powierzchni papieru jako wywoływaczy druku’ – powiedział.

‚Problem polega na tym, że jako klienci często mamy na dłoniach dezynfektanty, kremy do rąk, mydło i olejki do opalania, które drastycznie zmieniają wchłanianie BPA z tych paragonów’.

W jednym badaniu naukowcy przetestowali osoby które zdezynfekowały dłonie, a następnie trzymały w nich papierowe paragony. W innym uczestnikom wręczono paragony, następnie dano im czipsy do jedzenia palcami.

Rezultat był taki, że BPA wchłaniał się błyskawicznie, powiedział prof. vom Saal.

‚Nasze badanie wykazało, że duże ilości BPA można przenieść rękami na jedzenie i jeść je, jak również wchłaniać przez skórę. … BPA wykazuje właściwości podobne do hormonów, i wykazaliśmy, że mogą powodować wady u płodów, niemowląt, dzieci i dorosłych, a także raka, problemy metaboliczne i immunologiczne u gryzoni. … BPA z papieru zostanie wchłonięty błyskawicznie do krwi w tak dużej ilości, że wywołuje choroby takie jak cukrzyca, i zwiększa zaburzenia takie jak otyłość. … Używanie BPA lub innych podobnych substancji chemicznych zamiast BPA stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia’.

Ben Spencer, Science Reporter for the Daily Mail – 22.10.2014

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2803449/Chemicals-used-make-till-receipts-raise-risk-developing-diseases-diabetes-obesity-cancer.html#ixzz3Gy5tXF6o

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *