Strona główna > Bez kategorii > Nie żyje Aaraon Swartz “cudowne dziecko” internetu. Twórca RSS

Nie żyje Aaraon Swartz “cudowne dziecko” internetu. Twórca RSS

Źródło: http://gazetawarszawska.com/2013/01/13/nie-zyje-aaraon-swartz-cudowne-dziecko-internetu-tworca-rss/

Data publikacji: 13.01.2013

Nie żyje Aaraon Swartz

“cudowne dziecko” internetu. Twórca RSS.

W wieku 26 lat zmarł wybijający się programista i działacz na rzecz wolności w internecie Aaraon Swartz – poinformowały w sobotę nowojorskie władze. Swartz w wieku 14 lat opracował pierwszą wersję internetowego protokołu RSS, używanego m.in. przez portale informacyjne i blogi.

aaron-schwartz

 

Zwłoki Swartza policja znalazła w jego apartamencie na nowojorskim Brooklynie. Według lekarza sądowego popełnił on samobójstwo przez powieszenie.

Cudowne dziecko. Widmo procesu

Swartz zajął się opracowywaniem programów komputerowych jeszcze jako dziecko. Opracowany przez niego protokół RSS (Really Simple Sindication) stosowany jest w przypadku często uaktualnianych stron internetowych, takich jak blogi i portale informacyjne.

Był też jednym z twórców społecznościowego serwisu informacyjnego Reddit. W późniejszych latach Swartz działał na rzecz wolności w internecie.

W 2011 r. Swartz został aresztowany w Bostonie i oskarżony o hakerstwo, w tym o bezprawne ściąganie z sieci plików należących do archiwów słynnego Masssachusetts Institute of Technology (MIT). Nie przyznał się do winy. Jego proces miał rozpocząć się w kwietniu. W przypadku skazania groziłoby mu wieloletnie więzienie i olbrzymia grzywna.

W lipcu 2011 Swartz byl w klopotach gdy zostal oskarzony przez sad federalny USA o oszustwo internetowe i komputerowe – o kradziez milionow artykulow i dziennikow akademickich z archiwum cyfrowego politechniki bostonskiej – Massachusetts Institute of Technology.
Podobno użył komputery MIT aby ukraść ponad 4 miliony artykulow z internetowego serwisu dystrybucyjnego. Uczelnia wycofała oskarżenie gdy zwrócił kopie.

Swartz powiedzial sadowi ze jest niewinny, jednak grozila mu kara 35 lat wiezienia i 1 milion dolarow kary. Zostal zwolniony za kaucja. Jego proces mial sie zaczac w tym roku.
Przyjaciel i swego czasu adwokat Swartza, pan Lawrence Lessig nazwał jego ściganie przez prokuraturę nadużyciem proporcjonalności i nadmienił, ze rzad musi odpowiedziec dlaczego bylo tak wazne uznac Aarona za “przestępce” (uczelnia wycofala oskarzenie cywilne).

Alex Stamos ktory jest prezesem firmy Artemis Internet i jest specem od dochodzen cybernetycznych byl zatrudniony przez Swartza jako obronca sadowy i biegly swiadek. 12 stycznia Alex zamiescil podsumowanie zeznan ekspertow, ktore przygotowano do prezentacji w sprawie sadowej. Podsumowal to tak – wiem o kryminalnym “hakerze” gdy go widze, natomiast pobieranie przez Aarona artykułów z czasopism z nie zamkniętej szafy nie jest przestępstwem wartym 35 lat w wiezieniu.
Jego kolega napisał w internecie, ze Aaron miał problemy z depresja od wielu lat.

W czasie Bożego Narodzenia był chory i myślał o samobójstwie – tak napisał w internecie.

Również , według jednego z jego przyjaciół Cory Doctorowa, Swartz od wielu lat zmagał się z depresją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.