Strona główna > Bez kategorii > „Nie przepraszam za Jedwabne” – nacjonaliści ukarani

„Nie przepraszam za Jedwabne” – nacjonaliści ukarani

źródło: http://polacy.eu.org

(POlityka miłości w rozkwicie: nowomowa, myślozbrodnia, nacjonalizm gorszy od faszyzmu! – MT)

Grzywny po 600 zł wobec 17 osób, miesiąc ograniczenia wolności z obowiązkiem 40 godzin pracy wobec kolejnych 18 osób orzekł Sąd Rejonowy w Białymstoku wobec uznanych za winnych zakłócenia Marszu Jedności w Białymstoku. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Informację o wyrokach nakazowych podało biuro prasowe tego sądu. Tym samym sprostowało swoją informację z czwartku o tym, iż wobec wszystkich 35 obwinionych orzeczono jednakowe kary – po 500 zł grzywny. Marsz Jedności zorganizowano we wrześniu 2011 roku, w proteście przeciwko serii incydentów o charakterze nacjonalistycznym.

Wnioski o ukaranie osób zakłócających legalną manifestację skierowała do sądu policja. Wnioskowała także o to, by osoby te odpowiedziały za demonstracyjne okazywanie w miejscu publicznym lekceważenia narodowi polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom.Sąd wobec 17 osób orzekł po 600 zł grzywny, zaś wobec 18 wymierzył kary miesiąca ograniczenia wolności, z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy w wymiarze 40 godzin. Wyroki nie są prawomocne, na razie nie wiadomo czy obwinieni będą się od nich odwoływali.

Wrześniowy Marsz Jedności zorganizował poseł PO Robert Tyszkiewicz, w proteście przeciwko serii incydentów wymierzonych w środowisko mniejszości narodowych w regionie w 2011 r. Chodziło wówczas przede wszystkim o zniszczenie polsko-litewskich tablic w gminie Puńsk, antyżydowskie napisy i zniszczenie pomnika upamiętniającego mord Żydów w Jedwabnem.

W marszu wzięło udział ok. 130 osób: władze miasta, politycy, mieszkańcy miasta, działacze organizacji pozarządowych, przedstawiciele mniejszości narodowych.

Zbierano podpisy pod Manifestem Jedności i Tolerancji; podkreślano, że region ma długie tradycje wielokulturowe, które są „wspólnym dobrem i największą chlubą”. „Wspólnie postawmy tamę fali bezmyślnej nienawiści” – głosił manifest.

Marsz został zakłócony przez kilkudziesięcioosobową grupę młodych mężczyzn. Szli oni obok uczestników marszu i wznosili okrzyki np. „Jedna Polska narodowa”, „Naszą bronią nacjonalizm”, „Precz z komuną”, „Nie przepraszam za Jedwabne”, „Polska cała tylko biała”. Policja nie interweniowała, nikogo na miejscu nie zatrzymano.

Od tego czasu miały miejsce kolejne nacjonalistyczne incydenty, np. zamalowanie dwujęzycznych polsko-białoruskich tablic w Orli, a także namalowanie treści antysemickich na cmentarzu żydowskim w Wysokiem Mazowieckiem.

 Śledztwa w sprawie incydentów prowadzone są pod nadzorem prokuratur okręgowych w Białymstoku i Łomży. Kilka spraw dotyczących niektórych z tych incydentów umorzono z powodu niewykrycia sprawców. M.in. śledztwo dotyczące zamalowania tablic w gminie Puńsk.
 
mp, pap 

 


Źródło: +www.wprost.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.