Strona główna > Polska > Newsweek : Polska musi oddać ukradzioną własność !

Newsweek : Polska musi oddać ukradzioną własność !

Amerykański „Newsweek” opublikował artykuł w którym wezwano Polskę do przyjęcia „całościowego ustawodawstwa zapewniającego całkowitą restytucję za mienie ukradzione przez rząd nazistowski i komunistyczny”.

Daniel Schatz zaczyna swój artykuł od przypomnienia o manifestacji Stowarzyszenia Marsz Niepodległości przeciw roszczeniom amerykańskich środowisk żydowskich i wsparciu dla nich ze strony władz USA, jaka odbyła się w Warszawie 11 maja pod hasłem Stop447. Opisuje ją jako marsz „tysięcy nacjonalistów” i „grup skrajnie prawicowych”. Odnotowuje skandowanie przez uczestników manifestacji hasła „Tu jest Polska a nie Polin”. Publicysta twierdzi też, że marsz Stop447 „miał miejsce w czasie dramatycznego wzrostu mowy nienawiści w Polsce”. Powołuje się też na Rafała Pankowskiego określającego ten marsz jako „prawdopodobnie największą w ostatnich latach, otwarcie antyżydowską uliczną demonstrację w Europie”.

„Ocenia się, że Polsce jest ponad 170 tys. jednostek prywatnej własności bezprawnie odebranej żydowskim ofiarom Holokaustu i znacjonalizowanych przez polski rząd komunistyczny” – wylicza autor „Newsweeka”. Powołując się na raport napisany przez „eksportów z sektora biznesowego i organizacji pozarządowych na zamówienie rządu Izraela”, publicysta określa wartość tej własności na „miliardy dolarów”. Schatz stwierdza, że mimo „zaangażowania” USA, Izraela i Unii Europejskiej „nie znaleziono żadnego wyraźnego rozwiązania”, a zarówno Prawo i Sprawiedliwość jak i „centrowa i liberalna opozycja zbagatelizowały ustawę JUST twierdząc, że nie ma ona wpływu na Polskę”. Autor przypomina w tym kontekście słowa premiera Mateusza Morawieckiego.

Schatz zaznaczając, że Polska jest jedynym postkomunistycznym państwem, które nie przyjęło ustawy reprywatyzacyjnej pisze – „Polska musi uczcić pamięć o przeszłości poprzez przyjęcie całościowego ustawodawstwa zapewniającego całkowitą restytucję za mienie ukradzione przez rząd nazistowski i komunistyczny”. Uważa, że sprawa jest „pilna” za względu na „zaawansowany wiek” ludzi, którzy przetrwali Holokaust.

Schatz powołuje się na prawo międzynarodowe, w tym Europejską Konwencję Praw Człowieka z 1953 r., które nakazują zwrócić mienie „musi być zwrócone dawnych właścicielom”. Jednocześnie powołuje się także na niewiążącą prawnie deklarację terezińską z 2009 r. nie wspominając, że obecne roszczenia organizacji amerykańskich Żydów dotyczą także mienia bezspadkowego. Na zakończenie swojego tekstu, Schatz wzywa Polskę do „uznania przeszłości” zamiast „uciekania przed nią”.

9 maja 2018 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę JUST Act 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today), obecnie obowiązującą jako federalne prawo o numerze 115-171, dotyczące zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Ustawa pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. Dokument ten otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości, które zgodnie z prawem przeszły na własność samorządu terytorialnego lub skarbu państwa. Zgodnie z przyjętą rok temu ustawą JUST Act 447 Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu.

newsweek.com/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/newsweek-polska-musi-oddac-ukradziona-wlasnosc/

29.05.2019

3 thoughts on “Newsweek : Polska musi oddać ukradzioną własność !

  1. Cała rzecz została wyssana z brudnego palca! Nie może być żadnej wydumanej „restytucji” z prostej przyczyny. Terytorium II Rzeczypospolitej zamieszkiwali obywatela polscy różnych narodowości (m.in.: Ukraińcy, Białorusini, Ormianie, Żydzi, Rosjanie, Niemcy…, etniczni Polacy – ok. 60%). Żydów wymordowali Niemcy, okupujący teren Polski. Wszyscy byli obywatelami RP, a więc po bezpotomnej śmierci skarb państwa przejmuje takie mienie – to normalna procedura. I sprawa się kończy… Nie ma czegoś takiego jak spłaty obcemu państwu powstałemu na nowo w l. 40 XX w., a takim jest Izrael. Ponadto w l. 50-60 XX w. już USA i PRL sprawę zamknął. Rozumiem, że ktoś chciałby pieniądze za darmo (też bym chciał), ale nie znaczy to, że tak ma się stać! Obawiam się jednak, że Polska, przez „naszych polityków” zostanie wrobiona w ten bezprawny proceder.

  2. Ci podli żydzi z USA i Izraela udają, że nie wiedzą, że nacjonalizacji „żydowskich” nieruchomości w Polsce po 1945 roku dokonali sami żydzi, którzy wtedy sprawowali władzę w Polsce i nad Polakami…więc skoro jedni żydzi żydowskie nieruchomości znacjonalizowali, to dlaczego te żydostwo z USA zamierza bezpodstawnie złupić obecnie Polaków…?

  3. Warto przytoczyć słowa wielkiego patrioty Romana Dmowskiego.
    Gdyby Polska nie miałaby tylu Żydów, nigdy by nie było rozbiorów.
    Żydostwo stoi za mordem Słowian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 2 =