Strona główna > Świat > Netanjahu: Izrael nie podpisze globalnego paktu migracyjnego. Musi chronić swoje granice

Netanjahu: Izrael nie podpisze globalnego paktu migracyjnego. Musi chronić swoje granice

Premier Izraela Binjamin Netanjahu ogłosił dzisiaj, że Izrael nie przystąpi do globalnego paktu migracyjnego ONZ, który zostanie podpisany w przyszłym miesiącu w Marrakeszu w Maroku przez większość światowych rządów.

– Poinstruowałem Ministerstwo Spraw Zagranicznych, by ogłosił, że Izrael nie weźmie udziału [w spotkaniu w Marrakeszu] i nie podpisze paktu o migracji – powiedział Netanjahu w oświadczeniu dla prasy. – Mamy obowiązek chronić nasze granice przed nielegalnymi infiltratorami. Tak właśnie zrobiliśmy, i to będziemy robić dalej.

Antagonizm w Izraelu w stosunku do nielegalnych migrantów uległ w ostatnich latach zaostrzeniu. Według sondażu Pew Research Center z zeszłego miesiąca, 57 % Izraelczyków jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców uciekających przed wojną i konfliktami.

Nielegalna imigracja z Afryki do Izraela (często określana również jako infiltracja przez izraelskie media oraz przez izraelskie organizacje rządowe) odnosi się do nasilonych w drugiej połowie lat 2000 przyjazdów obywateli Afryki wjeżdżających do Izraela z naruszeniem prawa izraelskiego. Dokonywało się to głównie przez granicę między Izraelem a Egiptem. Zgodnie z danymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Izraela 26 635 osób przybyło nielegalnie w ten sposób do lipca 2010 r. a ponad 55 000 do stycznia 2012 r. Próbując ograniczyć napływ, Izrael skonstruował ogrodzenie, która zostało ukończone w grudniu 2013 r. Według stanu na styczeń 2018 r. z danych Urzędu ds. Ludności i Imigracji (PIBA) wynika, iż w Izraelu przebywa 37288 imigrantów z Afryki, nie licząc dzieci urodzonych przez imigrantów już na miejscu.

Wysoki Trybunał Sprawiedliwości w tym roku storpedował rządowe plany więzienia lub deportacji migrantów, stwierdzając, że należy znaleźć rozwiązanie zgodne z międzynarodowymi normami.

Źródło: https://www.timesofisrael.com/israel-wont-sign-global-migration-pact-netanyahu-announces/

Za: http://dzienniknarodowy.pl/netanjahu-izrael-podpisze-globalnego-paktu-migracyjnego-musi-chronic-swoje-granice/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *