Strona główna > Rosja > Neobanderowski działacz ze Lwowa chce na nowo stworzyć dywizję Waffen-SS Galizien

Neobanderowski działacz ze Lwowa chce na nowo stworzyć dywizję Waffen-SS Galizien

Znany neobanderowski działacz Jurij Michalczyszyn, wcześniej polityk „Swobody” uważa, że skoro żaden z obecnych kandydatów na prezydenta Ukrainy nie popiera uznania dywizji Wafen-SS Galizien, to trzeba będzie tę kolaboracyjną ukraińską formację ochotniczą stworzyć na nowo.

Jurij Michalczyszyn

Piątkową debatę Petra Poroszenki i Wołodymyra Zełenskiego na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, kandydatów w II turze wyborów na prezydenta Ukrainy, skomentował na Facebooku Jurij Michalczyszyn, niegdyś jeden z liderów lwowskich struktur neobanderowskiej partii Swoboda i były deputowany tej partii, a także były doradca szefa SBU.

„Ponieważ żaden z kandydatów na prezydenta nie popiera uznania Dywizji [Waffen-SS] „Hałyczyna” [Galizien], to wkrótce będziemy musieli stworzyć tę dywizję na nowo” – napisał neobanderowiec. Do wpisu dołączył link do utworu wysławiającego członków tej kolaboracyjnej ukraińskiej formacji ochotniczej. Wpis wywołał względnie dużo pozytywnych reakcji innych użytkowników Facebooka z Ukrainy.

35-letni Michalczyszyn w latach 2012-2014 był deputowanym ukraińskiego parlamentu z ramienia Swobody. Obronił prace doktorską „Transformacja ruchu politycznego w masową partię nowego typu na przykładzie NSDAP i PNF (analiza porównawcza)”. W 2010 roku opublikował zbiór publicystyki pod tytułem „Watra. Wersja 1.0”, w którym obok tekstów własnego autorstwa zawarł również artykuły prominentnych nazistów: Josepha Goebbelsa, Alfreda Rosenberga, Ernsta Roehma i program NSDAP. Jest pracownikiem Politechniki Lwowskiej.

W marcu ub. roku Michalczyszyn skomentował marsz organizowany przez Korpus Narodowy, polityczne skrzydło pułku Azow, który pod antypolskimi hasłami przeszedł ulicami Lwowa. W marszu uczestniczyli też działacze neobanderowskiej partii Swoboda oraz Prawego Sektora, z którymi Korpus Narodowy podpisał oficjalną umowę o współpracy i wspólnym starcie w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Działacz Swobody zarzucał władzom Lwowa, że milczą „kiedy podsuwają [Polacy – red.] mitologię >>Lwów to jest polskiej miasto<<”.

„Oni milczą, gdy piszą, że nasi przodkowie to złodzieje, grabieżcy i bandyci, niewykształcone bydło, którym powinni zarządzać szlachetni arystokraci znad Wisły” – pisał Michalczyszyn przedstawiając tym razem swoje wyobrażenia na temat stosunku Polaków do Ukraińców. Polityk twierdził również, że Polacy „wysuwają pretensję terytorialne i mówią, że tutaj nie Lwów, ale Małopolska Wschodnia”, a Polacy ze Lwowa są jak „Giwi” i „Motorola”, nieżyjący już liderzy donbaskich separatystów.

Facebook.com / ZIK / Kresy.pl

Źródło/skrót: https://kresy.pl/wydarzenia/neobanderowski-dzialacz-ze-lwowa-chce-na-nowo-stworzyc-dywizje-waffen-ss-galizien/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.