Strona główna > Świat > Ukraina > Neobanderowska Swoboda o uchwale wołyńskiej: to podstępny cios w plecy walczącej z Rosją Ukrainy

Neobanderowska Swoboda o uchwale wołyńskiej: to podstępny cios w plecy walczącej z Rosją Ukrainy

„Sprowadzanie konfliktu polsko-ukraińskiego do ludobójstwa jest częścią zaplanowanej na Kremlu kampanii wymierzonej w Ukrainę, w której wzięli udział krótkowzroczni polscy politycy lub agenci wpływu Moskwy” – pisze oficjalnie antypolska i neobanderowska Swoboda. Wprost obarczono odpowiedzialnością za rzeż wołyńską „polskich kolonizatorów-okupantów”, broniąc przy tym UPA.

Ukrainians celebrate the 70 anniversary of Ukrainian Insurgent Army (UPA)

Neobanderowska Swoboda oficjalnie uznała, że uchwała wołyńska polskiego Sejmu, określająca po imieniu ludobójstwo na Kresach południowowschodnich II RP, to„jawnie wrogi krok w stronę Ukrainy”, a także „podstępny cios w plecy naszego narodu, który trzeci rok walczy z rosyjską agresją”. Zdaniem neobanderowców, decyzja polskich polityków niszczy dobre relacje sąsiedzkie pomiędzy Polską a Ukrainą, a także „możliwość wspólnego przeciwstawienia się rosyjskiemu imperializmowi”, którego celem jest „zagarnięcie naszych krajów”.

„Polscy politycy celowo wszczynają polsko-ukraińską konfrontację, w której zwycięzcą może być tylko Rosja” – twierdzą swobodowcy dodając, że Polacy zapomnieli słowa Józefa Piłudskiego, że „nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”. Twierdzą, że „urojone zwycięstwo” Polski w przyszłości zamieni się w jej porażkę, a oskarżenia rzucane w stronę Ukraińców są absurdalne i bezwartościowe z punktu widzenia prawa międzynarodowego.

„Polsko-ukraiński konflikt z 1943 roku na Wołyniu był związany ze stroną polską, która nie chciała uznać prawa Ukraińców do bycia gospodarzami na swojej ziemi, planowała wskrzesić po wojnie swoje imperium kolonialne i pragnęła nie dopuścić do samostanowienia ukraińskiej nacji na zachodnioukraińśkich ziemiach” – czytamy w tekście.

„Ogólnonarodowy opór przeciwko polskim okupantom pozwolił Wołyniowi uniknąć tragicznego losu Chełmszczyzny, Nadsania i Podlasia, gdzie Ukraińców wyniszczono i wygnano ze swoich etnicznych ziem. Dzięki aktywnym działaniom UPA udało się uchronić od spalenia przez polskie oddziały wojskowe setek wołyńskich wsi, w wołynianie uniknęli losu Ukraińców, którzy stali się ofiarami operacji “Wisła” “ – napisano w oświadczeniu.

Swoboda podkreśla, że UPA broniła Ukraińców przedprzemocą i terrorem niemieckiego, sowieckiego  polskiego reżimu okupacyjnego”. Przyznano również, że dziś wielu żołnierzy ukraińskich walczących w Donbasie w obronie “granic cywilizowanej Europy”, uważa się za zwolenników

OUN-UPA. Stwierdzono również, że próba sprowadzenia konfliktu polsko-ukraińskiego do ludobójstwa „jest częścią zaplanowanej na Kremlu kampanii, która ma zdyskredytować Ukrainę na arenie międzynarodowej, w której wzięli udział krótkowzroczni polscy politycy lub agenci wpływu Moskwy”.Zaznaczono, że to Kreml „inspirował konflikty polsko-ukraińskie podczas II wojny światowej”. Władze Rosji, zdaniem Swobody, poprzez Partię Regionów i komunistów za czasów prezydenta Janukowycza “rozgrywały kartę tzw. rzezi wołyńskiej”, a dziś“podsyca w Polsce nastroje imperialistyczne i rewanżystowskie”, a także „antyukraińską histerię”.

Przeczytaj: Szef ukraińskiego IPN o przyjęciu uchwały wołyńskiej: Głośne oklaski z Kremla

W oświadczeniu zaznaczono, że „antyukraińska rezolucja” nie byłaby możliwa, gdyby ukraińskie władze “nie klękały przed pomnikami z fałszywymi napisani”, ale twardo broniły Ukraińców, “ofiar wielowiekowej, szowinistycznej, agresywnej polityki ze strony kolonizatorskiej Rzeczpospolitej”.

Ze Swobody wywodzi się ukraiński konsul generalny w Lublinie, Wasyl Pawluk, który przez lata był znanym działaczem tego ugupowania.

Przeczytaj: Ukraiński konsul wizytuje przemyską policję i pyta o dochodzenie ws. propagowania banderyzmu

Jak informowaliśmy, w piątek Sejm przytłaczającą większością głosów przyjął uchwałę ws. ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm chciał przyjąć uchwałę przez aklamację, jednak zostało to zablokowane przez posłów Nowoczesnej.

Za: http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/neobanderowska-swoboda-o-uchwale-wolynskiej-to-podstepny-cios-w-plecy-walczacej-z-rosja-ukrainy

Data publikacji: 23.07.2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *