Strona główna > Rosja > Najbogatsi w Federacji Rosyjskiej : Michelson, Friedman, Usmanow

Najbogatsi w Federacji Rosyjskiej : Michelson, Friedman, Usmanow

Magazyn Forbes opublikował jubileuszowy rating miliarderów świata. Jako najbogatszego z „Rosjan” magazyn wymienił współwłaściciela „Sibura” i „Novateka”, Lieonida Michelsona.

a1

Współwłaściciel „Sibura” i „Novateka”, Lieonid Michelson został wymieniony jako najbogatszy „Rosjanin” w nowym ratingu miliarderów opublikowanym przez amerykański magazyn Forbes, we wtorek 1 marca. W globalnym ratingu miliarderów, według Forbesa, Michelson zajął 60 miejsce. Magazyn Forbes wycenił majątek Michelsona na 14,4 miliardów dolarów.

W ubiegłym ratingu biznesmen zajmował 7 miejsce. Od tamtej pory, według wyliczeń Forbesa, powiększył on swój majątek o 2,7 miliardy dolarów. Następnym na liście najbogatszych „rosyjskich” miliarderów znajduje się współwłaściciel Alpha-Group, Michaił Friedman, którego majątek wyceniono na 13,3 miliardów dolarów (o 1,3 miliarda mniej niż w 2015 roku). W światowym ratingu Friedman zajął 63 miejsce.

Współwłaściciel USM Holdings, Aliszer Usmanow, w globalnym ratingu miliarderów zajął 73 miejsce. Jego majątek, według oceny Forbesa, zmniejszył się o 1,9 miliarda, do 12,5 miliarda dolarów. Lider ubiegłorocznej liisty najbogatszych „Rosjan”, prezes „Interrosa” i „Nornikiel”, Władimir Potanin, w tym roku zajmuje 4  miejsce pośród najbogatszych „Rosjan”. Jego majątek Forbes wycenił na 12,1 miliarda dolarów, przez rok zmniejszył się o 3,3 miliarda dolarów. W globalnym ratingu Potanin zajął 98 miejsce.

Właściciel Volga Group, Giennadij Timczienko, powiększył majątek o 0,7 miliarda dolarów, do 11,4 miliarda dolarów, i przesunął się ze 118 miejsca na 85 miejsce globalnego ratingu.

Do pierwszej setki najbogatszych ludzi świata, spośród „Rosjan”, wszedł akcjonariusz „Siewierstal”, Alieksiej Mordaszow, i akcjonariusz grupy kompanii „Rienowa”, Wiktor Wekselberg, którzy zajęli odpowiednio 93 i 98 miejsce. Majątek Mordaszowa, według oceny magazynu, w ciągu roku zmniejszył się o 2,1 miliarda dolarów, do 10,9 miliarda a Wekselberga o 3,7 miliarda dolarów, do 10,5 miliarda.

Liczba „Rosjan” w światowym ratingu miliarderów, według Forbesa, w ciągu roku zmniejszyła się o 11 osób, do 77. W szczególności z ratingu zniknęli deputowani do Dumy Państwowej, Lieonid Simancziewskij i Zelimchan Mucojew (obaj z partii „Jedinaja Rossija”). W 2015 roku oni zajmowali 1741 miejsce globalnego ratingu. Majątek każdego z nich Forbes wyceniał na 1 miliard dolarów.

Jednocześnie lista została uzupełniona kilkoma debiutantami. W ich liczbie jest współwłaściciel SIBUR, Kiriłł Szamałow. Jego majątek Forbes wycenił na 1,2 miliarda dolarów. Zajmuje on 1476 miejsce na globalnej liście.

Jedyną kobietą na liście rosyjskich miliarderów została prezes INTECO MANAGEMENT i małżonka byłego mera Moskwy Jurija Łużkowa, Jeliena Baturina. W globalnym ratinguzajmuje ona 1777 miejsce, jej majątek wyceniono na 1,1 miliard dolarów.

Nowy globalny rating miliarderów, jubileuszowy, 30 Forbesa. Liderem globalnej listy, tak jak w 2015 roku, jest współzałożyciel MicroSoft, Bill Gates. Jego majątek Forbes ocenił na 75 miliardów. Drugie miejsce zajął współzałożyciel Inditex (Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti), Amansio Ortega. Według magazynu, jego majątek wzrósł o 2,5 miliarda dolarów, do 67 miliardów. Do trójki najbogatszych wszedł także Warren Buffet, jego majątek to 60,8 miliarda dolarów.

Za: http://www.rusimperia.info/news/id26630.html

Data publikacji: 2.03.2016

Nadesłał Borys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.