Strona główna > Świat > Naukowcy opracowali technologię, która przy użyciu impulsu magnetycznego do mózgu „uwalnia” ludzi od wiary w Boga

Naukowcy opracowali technologię, która przy użyciu impulsu magnetycznego do mózgu „uwalnia” ludzi od wiary w Boga

Bezinwazyjna praktyka pozwala stymulować mózg i czasowo stłumić ludzkie myśli dotyczące Boga czy patriotyzmu. Naukowcy używając metalowej cewki stworzyli silne pole magnetyczne wokół przyśrodkowej kory czołowej mózgu, która jest aktywna w przypadku zagrożenia oraz stymuluje ludzkie przekonania i poglądy.

pray-bedside

 Pod wpływem silnego impulsu magnetycznego naukowcom udało się zminimalizować działanie przyśrodkowej kory czołowej mózgu [posterior Medial Frontal Cortex (pMFC)], która jest odpowiedzialna za przekonania religijne i wiarę w Boga.

Bezinwazyjna praktyka nazywana Trancranial Magnetic Stimulation według naukowców może okazać się pomocna w leczeniu objawów depresji.

 Pod wpływem silnej dawki magnetycznego impulsu skierowanego bezpośrednio do mózgu, aż o 32,8 procent obniżyła się wśród badanych wiara w Boga, Anioły i Niebo.

W porównaniu do grupy kontrolnej osoby poddane magnetycznemu stymulowaniu (TMS) stały się również o 25,8 procent bardziej przychylne imigrantom, badane osoby otrzymały do przeczytania list w którym imigrant nieprzychylnie wyrażał się o ich kraju.

2D68C05400000578-3272289-image-a-9_1444828303220

Dr Keise Izuma z University of York, jeden z autorów badań powiedział:

„Zgodnie z oczekiwaniami, okazało się, że kiedy podczas eksperymentu wyłączymy działanie przyśrodkowej kory czołowej mózgu ludzie stają się mniej skłonni by sięgać do pocieszających idei religijnych, nawet w momencie kiedy przypominamy im o śmierci.”

Według naukowców  wiara w Boga i życie po śmierci, a nawet kwestia patriotyzmu czy imigracji rodzi się w naszym mózgu.

Naukowcy udowodnili, że poprzez użycie silnego impulsu magnetycznego skierowanego do odpowiedniej części mózgu można sterować ludzkimi myślami oraz „uwalniać” ludzi od wiary w Boga.

Badanie zostały opublikowane na stronie Uniwersytetu Oxford oraz w brytyjskich dziennikach: The Independent i The Telegraph (linki pod artykułem).

Tłumaczenie/Opracowanie

Michał KK

Źródło

http://scan.oxfordjournals.org/content/early/2015/09/03/scan.nsv107.abstract

http://www.independent.co.uk/news/science/archaeology/news/brain-magnets-decrease-faith-in-god-religion-immigrants-a6695291.html

http://www.telegraph.co.uk/news/religion/11935492/scientists-reduce-belief-god-hostility-immigrants-magnets.html

One thought on “Naukowcy opracowali technologię, która przy użyciu impulsu magnetycznego do mózgu „uwalnia” ludzi od wiary w Boga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *