Strona główna > Bez kategorii > NATO winne zwiększenia produkcji narkotyków w Afganistanie

NATO winne zwiększenia produkcji narkotyków w Afganistanie

źródło: http://english.farsnews.com/newstext.php?nn=9107118784

Teheran (FNA) – dowódca wydziału anty-narkotykowego, irański generał policji Ali Moayyedi obwinił siły NATO o spowodowanie zwiększenia plantacji narkotyków, ich produkcji i handlu w Afganistanie.

„Obecność ponadregionalnych sił w Afganistanie oznacza, że zagrożenie rozwoju produkcji narkotyków i handlu będzie kontynuowane” Moayyedi powiedział w poniedziałek w Teheranie, dodając, że „najważniejszym sposobem na zakończenie tego międzynarodowego dylematu jest wycofanie tych sił z Afganistanu „.

„Obecność NATO i innych sił zagranicznych w Afganistanie nie zmniejszyła produkcji narkotyków, lecz raczej znacznie ją zwiększyła”, dodał.

Wschodni Iran graniczy Afganistanem, który jest światowym numerem jeden w produkcji opium i producentem narkotyków wytwarzanych z opium. Położenie geograficzne Iranu przyczyniło się do tego, że kraj ten stał się ulubionym korytarzem tranzytowym dla przemytników narkotyków, którzy przerzucają swe ładunki z Afganistanu do dilerów w Europie.

Iran wydaje miliardy dolarów i stracił tysiące funkcjonariuszy policji w wojnie, jaką prowadzi z przemytnikami.

Dzięki swej nieugiętej polityce, Iran dokonuje 89 procent całkowitej światowej ilości konfiskat opium i stał się wiodącym krajem w kampanii antynarkotykowej.

Irańscy funkcjonariusze policji twierdzą, że produkcja narkotyków w Afganistanie uległa 40-krotnemu wzrostowi od czasu inwazji pod przywództwem USA na ten kraj w 2001 roku. O ile w Afganistanie pod rządami talibów produkowane było tylko 185 ton opium rocznie, o tyle według statystyk ONZ, od chwili inwazji pod przewodnictwem USA, produkcja narkotyków wzrosła do 3.400 ton rocznie. W 2007 roku, handel opium osiągnął rekord wszechczasów i oszacowano go na 8.200 ton.

Afgańscy i zachodni urzędnicy winią Waszyngton i NATO za spowodowanie tych zmian mówiąc, że sojusznicy „przeoczyli” problem narkotykowy podczas inwazji 10 lat temu.

W wyważonych słowach w ubiegłym tygodniu, szef rosyjskiej federalnej służby kontroli narkotyków, Wiktor Iwanow również oskarżył USA o największą cześć odpowiedzialności za przemyt narkotyków z Afganistanu do Rosji, mówiąc że wielkość ładunków narkotyków przeznaczonych dla Rosji spadnie po wycofaniu się sił USA z kraju dotkniętego wojną.

„Jestem przekonany, że strumień (afgańskich) narkotyków do Rosji zmniejszy się, gdy tylko z Afganistanu wycofają się Amerykanie”.

Iwanow, który wcześniej krytykował środki przeciwnarkotykowe podjęte przez siły USA i NATO w Afganistanie, zdecydowanie poparł program wycofania się USA zaplanowany na koniec 2014 roku. Powiedział też, że w Rosji w 2011 r. wskutek zażywania narkotyków zmarło ponad 100.000 osób w wieku 15-34 lat.

Iwanow powiedział wcześniej, że 30 ton narkotyków, głównie z Afganistanu, w postaci heroiny przemyca się rocznie do Rosji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.