NATO szkoli polskich pilotów w stosowaniu broni jądrowej

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej: NATO szkoli polskich pilotów w wykorzystywaniu broni jądrowej.

a,35

W Europie szkolenie załóg samolotów zdolnych do stosowania broni jądrowej jest w kontynuowane. Szczególne zaniepokojenie wywołuje zaangażowanie w tym procesie nowych, niejądrowych państw, na przykład Polski. Powiedział o tym wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej, Anatolij Antonow.

„Szczególny niepokój wywołuje kontynuowanie szkolenia załóg samolotów niejądrowych państw-członków NATO, zdolnych do zastosowania broni jądrowej i zaangażowanie w tym procesie nowych państw, na przykład Polski” – podkreślił Antonow.

Według słów wiceministra, brak kontaktów  pomiędzy wojskowymi instytucjami nie sprzyja budowaniu zaufania i bezpieczeństwa w Europie, wręcz przeciwnie, utrzymuje nieporozumienia i podejrzliwość.

Antonow zauważył, że obecnie współpraca wojskowa pomiędzy Rosją a NATO jest przerwana, jednakże w rosyjskim Ministerstwie Obrony spokojnie odnoszą się do tego faktu. „Stosunki z NATO w dziedzinie wojskowej były zamrożone w 2014 roku z inicjatywy sojuszu. Taką decyzję jednostronnie podjęto w Brukseli. Była ona podyktowana dążeniem do ukarania Rosji za jej gotowość do obrony swoich interesów narodowych” – podkreślił wiceminister.

Dodał on, że zagraniczni partnerzy Federacji Rosyjskiej zamrozili szereg projektów w których przez ostatnie lato był osiągnięty znaczący postęp. „To jest walka z piractwem i zwalczanie terroryzmu i bezpieczeństwo w Afganistanie i jego sąsiedztwie. Wstrzymana została inicjatywa współpracy w przestrzeni powietrznej, w ramach której stworzono mechanizm reagowania na akty terroryzmu lotniczego” – powiedział Antonow.

Ponadto mówiąc o możliwości wstąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, Antonow podkreślił, że może to doprowadzić do całkowitego załamania stosunków Rosji i NATO. „Na razie decyzja parlamentu Ukrainy o rezygnacji ze statusu państwa niezaangażowanego nie zagraża bezpieczeństwu Rosji ponieważ jest to decyzja polityczna. Ale jeżeli ta decyzja następnie nabierze wymiaru wojskowego i w konsekwencji nastąpi wstąpienie do NATO to my będziemy odpowiednio działać. Wtedy nastąpi z NATO całkowite zerwanie stosunków, które praktycznie nie będą możliwe do przywrócenia” – skomentował powstałą sytuację Antonow.

Przypomnijmy, że w przeddzień Rada Najwyższa Ukrainy zagłosowała za odrzuceniem statusu państwa niezaangażowanego. Taką decyzję poparło 303 deputowanych, przy wymaganej minimalnej większości 226 głosów. Ustawa, wniesiona przez prezydenta Petro Poroszenko, przewiduje „odrzucenie statusu państwa niezaangażowanego i powrót do polityki zbliżenia z NATO co znacznie wzmocni pozycję Ukrainy w kwestii obrony i bezpieczeństwa”.

Za: http://www.pravdanews.info/minoborony-rf-nato-uchit-polskikh-lyotchikov-ispolzovat-yadernoe-oruzhie.html

Data publikacji: 24.12.2014

Przekład: RX

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *